05/07/2024 |  18:01 ⇒ 20:38 | Аутор: РТРС

Шпанци у трансу, у посљедњим секундама воде за полуфинале (ФОТО)

Фудбалери Њемачке и Шпаније састају се у четвртфиналу Европског првенства.
Шпанија - Њемачка (Фото: EPA-EFE/MOHAMED MESSARA) -
Шпанија - Њемачка (Фото: EPA-EFE/MOHAMED MESSARA)

117. минут - Брани Симон ударац Филкруга - 1:1. Одличан ударац главом из тешке позиције, али још боља интервенција Симона.

112. минут - Поново Ојарзабал - 1:1. Нови ударац са дистанце, али овога пута много непрецизнији. Крос се жали на повреду, али се након указивања помоћи вратио у игру. Ундав добија жути картон због приговора, иако је на клупи.

110. минут - И Родри је "пожутио" - 1:1. Нови картон за играче Шпаније.

109. минут - Екипе се не радују пеналима - 1:1. Ријетко активни продужеци. Обје екипе нападају и желе гол прије истека 120. минута. Нијемци су пропустили неколико изгледних прилика.

106. минута - Без пенала за Њемачку - 1:1. Лопта је након ударца Мусијале погодила Кукурељу у руку, али Тјелор није желео ни да гледа снимак.

Почео је други продужетак - 1:1. Њемачка у нападу.

Крај првог продужетка - 1:1. Неколико прилика, прије свега за Нијемце, али без гола. Још 15 минута игре.

105+1 минут - Велика прилика за Вирца - 1:1.

Слична ситуација као код првог гола Шпаније, с тим што је тада Олмо био прецизнији од Вирца који је након одличне повратне шутирао поред гола.

104. минут - Ојарзабал близу гола - 1:1. Лукав покушај из даљине, али је лопта отишла поред гола.

102. минут - Излази Руиз - 1:1. Мијења га Хоселу који зна како се постижу голови у завршницама важних мечева.

100. минут - Жути картон и за Карвахала - 1:1. Све је мањи број играча који нису добили јавну опомену.

98. минут - Судар Кроса и Руиза - 1:1. Прекид због повреде двојице везних играча, али је утакмица убрзо настављена без уласка медицинских екипа.

97. минут - Стиже и одговор Шпаније - 1:1. Одличних неколико посједа Шпаније која је припријетила након центаршутева.

Нијемци су се сада повукли и чекају контре.

94. минут - Жути картон и за Вирца - 1:1. Нова јавна опомена, 10. на мечу.

93. минут - Притисак Њемачке - 1:1. Понавља се сценарио из посљедњих 20 минута регуларног дијела.

Нијемци траже рупу у одбрани Шпаније, која је од гола Олма у потпуности подређен ривал.

91. минут - Хаверц је напустио игру - 1:1. Антон је на терену.

Почео је први продужетак - 1:1. Напад има Шпанија.

90. + 4 - Крај регуларног дијела утакмице. Гледаћемо продужетке у Штутгарту.

90. минут - Четири минута надокнаде - 1:1. Још мало времена за избјегавање продужетака.

89. минут - Вирц за 1:1 и изједначење Њемачке. Велика гужва у казненом простору Шпаније у којој се најбоље снашао Вирц након додавања Кимиха главом.

83. минут - Велика шанса за Хаверца - 1:0. Грешка у одбрани Шпаније довела је до тога да Хаверц сам крене ка голу на неких 30-ак метара. Симон је непотребно изашао, али је Хаверц пребацио гол приликом лоб ударца.

82. минут - Жути картон и за Симона - 1:0. Расте број картона.

Фудбалери Њемачке (Фото: EPA-EFE/RONALD WITTEK)

80. минут - Мијења и Нагелсман - 1:0. Улази Милер умјесто Таа.

80. минут - Мијења Де ла Фуенте - 1:0. Мората и Вилијамс су изашли, а на терену су Мерино и Ојарзабал.

77. минут - Статива Филкруга - 1:0. Одличан продор по десном боку и сјајан центаршут Вирца који Филкруг није успио да претвори у погодак. Погодио је стативу у паду са Лапортом на леђима.

74. минут - Сада жути за Тореса - 1:0. Побјегао је Мусијала, али га је Торес повукао и прекинуо контру.

73. минут - Нови жути картон - 1:0. Мителштат добија опомену због фаула над Торесом. Уколико Њемачка прође, пропустиће полуфинале.

70. минут - Велика шанса за Андриха - 1:0. Одличан повратни пас Филкруга и добар ударац Андриха, али је Симон сјајно интервенисао.

67. минут - Жути картон и за Кроса - 1:0. Морао је Крос да повуче Олма који би у супротном имао стопостотну прилику.

63. минут - Готов је меч за Јамала - 1:0. Улази Феран Торес.

60. минут - Притисак Нијемаца - 0:0. Обигравају играчи Њемачке око гола противника, али се Шпанци добро бране.

Лопта углавном кружи са бока на бок, док се тражи простор за центаршут.

57. минут - Двоструку измјену прави Нагелсман - 1:0. Излазе Раум и Гиндоган, а улазе Мителштат и Филкруг.

57. минут - Жути картон за Андриха - 1:0. Нови груб и непотребан фаул.

54. минут - Крећу Нијемци офанзивније - 1:0. Притисак "панцер дивизије" након примљеног поготка.

Остављају међутим много простора за контре које могу бити кобне.

52. минут - Олмо доводи Шпанију у вођство - 1:0.

Одличан напад током ког се Мората извукао, одлично проиграо Јамала, а играч Барселоне асистирао Олму који се феноменално убацио из другог плана.

47. минут - Најбоља шанса на мечу - 0:0. Одличан напад на чијем крају је Јамал одлично проиграо Морату.

Овај се одлично заградио, али је са пет метара шутирао преко гола.

46. минут - Почело је друго полувријеме. Шпанија има напад. Наћо је замијенио Ле Нормана, а Андрих и Вирц су замијенили Чана и Санеа.

45. + 2 - Завршено је прво полувријеме. Шпанија и Њемачка без голова, 0:0.

39. минут - Нова одбрана Нојера - 0:0. Најбољи шут из даљине од почетка сусрета.

Поново је пробао Олмо, али је Нојер био на висини задатка.

35. минут - Одлична шанса за Хаверца - 0:0. Сјајна дуга лопта, још бољи пријем и поново слаб ударац.

Нова одбрана за Симона који дјелује прилично сигурно.

32. минут - Нијемци се намећу - 0:0. Одлично мијењају стране играчи Њемачке и комбинују испред казненог простора ривала.

Међутим, шпанска одбрана још једном показује изузетан фокус и дисциплину и не дозвољава завршни ударац.

30. минут - Жути картон и за Ле Нормана - 0:0. И једни и други за сада веома агресивни и одлучни приликом дуела.

Ле Норман је грубо оборио Гиндогана на центру и добио јавну опомену.

28. минут - Жути картон за Раума - 0:0. Преоштар и непотребан старт играча Лајпцига над Карвахалом покрај аут линије.

25. минут - Њемачка боља у претходних пар минута - 0:0. Њемачки бекови очекивано су поприлично укључени у игру своје екипе.

Стоје веома високо и праве проблеме Кукурељи и Карвахалу. Њемачка полако преузима иницијативу.

21. минут - Одлична прилика за Хаверца - 0:0. Маестрална промјена стране и нови продор преко бока.

Одличан центаршут Кимиха и добар скок Хаверца, али је лопта ишла право у Симона. Нијемци све конкретнији.

17. минут - Нијемци узвраћају из контри - 0:0. Сада Нагелсманова екипа показује колико може бити опасна.

Веома брзо комбинују и стварају Шпанији проблем преко бокова. Руиз је на другој страни шутирао из даљине, али високо преко гола.

15. минут - Јамал шутира поред гола - 0:0. Лош ударац најмлађег играча у историји Евра.

13. минут - Жути картон за Ридигера - 0:0. Лош фаул над Олмом на ивици казненог простора. Шпанци ће имати добру прилику.

12. минут - Ударац Вилијамса - 0:0. Нови покушај Шпанаца, али је лопта након ударца из даљине отишла поред гола.

Након тога оштар старт Вилијамса над Кимихом.

10. минут - Одлични Нијемци на почетку - 0:0. Позвао је Де ла Фуенте на пресинг на почетку утакмице.

Њемачка са друге стране инсистира на изношењу лопте кроз пас. За сада се добро сналазе Нијемци и одлично се крећу.

Шпанија - Њемачка (Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI)

8. минут - Излази Педри - 0:0 Не може играч Барселоне да настави меч након дуела са Кросом. Улази Дани Олмо.

5. минут - Педри се жали на повреду - 0:0. Доста фаулова на почетку, а Педри се налази на земљи и пружа му се помоћ.

Ситуација по младог играча Барселоне не дјелује добро.

Нико Вилијамс је већ имао неколико добрих продора, али је јасна намјера Нијемаца да га удвајају.

4. минут - Изузетан темпо на почетку - 0:0. Брзо се смјењују напади двије екипе које доста гријеше на старту.

Нијемци покушавају преко бокова да направе предност, док су Шпанци показали колико опасни могу бити из контри.

1. минут - Шанса за Педрија - 0:0. Одмах пријете Шпанци.

Одилчан напад по лијевом боку, лопта на Морату који је одложио за Педрија, али је играч Барселоне слабо шутирао са ивице казненог простора, те је Нојер лако одбранио.

Одличан меч на почетку. Обје екипе су изашле да нападну.

Почелаје утакмица у Штутгарту!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Њемачка - домаћин у прелазном периоду, амбиције увијек високе

Нагелсман се одлучио за комбинацију ветерана испробаних у свим биткама и нових имена.

Међу голманима је можда и најзвучнији тандем на првенству Нојер - Тер-Штеген.

Остаје питање Нојерове форме послије тешке повреде.

Без Бајерна се не може, а минхенски тим представљају, уз Нојера, још четири играча: Џошуа Кимих у одбрани, Александар Павловић, Џамал Мусијала и Лерој Сане у везном реду, те Томас Милер у нападу.

Из редова недопобједивог освајача домаће "дупле круне" Бајер Леверкузена на списку су Џонатан Та, Роберт Андрих и добитник признања за играча године у Бундеслиги Флоријан Вирц.

Навијачи Њемачке (Фото: EPA/GEORGI LICOVSKI)

Интернационалнце предводе освајачи Лиге шампиона Антонио Ридигер и Тони Крос из Реала.

Ту су и Каи Хаверц из Арсенала, Илкај Гундоган из Барселоне и играч Брајтона Паскал Грос.

Финалисту Лиге шампиона Борусију Дортмунд представљају Нико Шлотербек и Никлас Фулкруг.

Штутгарт има чак пет имена на списку од 27 играча, Хофенхајм и Лајпциг по два, а из Ајнтрахта је позван Робин Кох.

Шпанија - живот у сјенци славних претходника

О томе колико је промјена шпански национални тим у неколико претходних такмичарских циклуса најбоље говори чињеница да ће епитет најискуснијег играча понијети нападач Атлетко Мадрида Алваро Мората.

Након Морате, највише ће се очекивати од Родрија који је својим играма у претходне двије године доказао да је тренутно најбољи задњи везни фудбалер на свијету.

Уз још пар искуснијих играча, шпанску селекцију чини велики број младих и талентованих фудбалера који немају превише искуства – већина још увијек нема ни 30 наступа за репрезентацију.

Јамал и Вилијамс су већ подигли своју вриједност за неколико десетина милиона, док је Руиз показао да се ради о једном од најпотцјењенијих везних играча у Европи.

Карвахал је донио преко потребну сигурност, а Кукуреља показао због чега је Челси издвојио велики новац да ријеши проблеме на свом лијевом боку.

Дерби четвртфинала

Према приказаном у досадашњем току првенства, дуел између двије европске велесиле добио је епитет дербија.

И то са правом.

Обје екипе посједују огроман квалитет и налазе се у врхунској форми, те би требало очекивати утакмицу за памћење.