Дан Републике Српске
latinica  ћирилица
10/06/2024 |  16:01 ⇒ 18:36 | Аутор: СРНА

Којић: Резултати избора у Европи могу имати позитиван ефекат

Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Милорад Којић изјавио је да су највећи губитници европских избора лидери Француске и Њемачке Емануел Макрон и Олаф Шолц јер је народ препознао њихове поданичке политике према Американцима, док побједничке странке имају добре односе и са Руском Федерацијом.
Милорад Којић - Фото: РТРС
Милорад КојићФото: РТРС

Узимајући у обзир односе предсједника Републике Српске Милорада Додика са предсједником Русије Владимиром Путином, Којић је рекао да то може имати велики ефекат на БиХ.

Он је истакао да резултати избора за Европски парламент показују да у оквиру геополитичких промјена које се дешавају, одређене политичке снаге желе да сачувају степен самосталности.

Којић је навео да ови резултати могу имати позитиван ефекат у односу на ставове према БиХ и ономе што највише руководство Републике Српске заговара, а то је стриктно поштовање Дејтонског споразума и потпуни суверенитет БиХ без утицаја било каквих званих или незваних странаца у лику наводног високог представника који у БиХ жели да спроводи личну диктатуру.

Он сматра да су значајне активности које спроводи руководство Републике Српске, а прије свега посјете Додика Русији и састанци са Путином.

- Значајна је посјета Додика и састанак са Путином који више није никакво изненађење, већ је у ствари нешто што се одвија редовно, не само једном годишње, већ више пута - истакао је Којић.

У том смислу, додао је Којић, Република Српска и њено руководство води исправну политику, која се тиче очувања дејтонске структуре БиХ, али и српског народа и Републике Српске.

На изборе за Европски парламент изашло је 52,5 одсто бирача, што је највећа излазност од 1994. године.

Партија Национално окупљање, чији је некадашњи лидер Марин ле Пен, добила је скоро 32 одсто гласова, а Макронова партија Ренесанса два пута мање - 15,2 одсто.

Шолцова странка СДП остварила је најслабији резултат у својој историји. Њемачке социјалдемократе су освојиле око 14 одсто гласова, опозициони демохришћани 30 одсто, а Алтернатива за Њемачку 16 одсто.