latinica  ћирилица
02/06/2024 |  19:14 ⇒ 20:26 | Аутор: РТРС

Лијевче поље: Инсекти пријете приносу поврћа (ВИДЕО)

У Лијевче пољу за продају су пристигле прве количине раног поврћа. Ове године због повећане заштите од напада инсеката производни трошкови су повећани. Тренутне велепродајне цијене успијевају да покрију трошкове и донесу минималну зараду.
Лијевче поље - повртари - Фото: РТРС
Лијевче поље - повртариФото: РТРС

Јовица Вујић, из Карајзоваца, повртарску производњу је организовао на отвореном и у пластеницима. Упркос напада инсеката успио је да сачува квалитет. Пристигле прве количине купуса, лука и паприке пласирао је по релативно задовољавајућим цијенама.

- Што се тиче цијене производње и репроматеријала, гнојиво је за нијансу јефтиније него прошле године, док је заштита биља чак мало поскупила. Скупља су и сјемена за 10 до 20 одсто. Задовољни смо продајном цијеном и видјећемо шта ће бити како година буде одмицала - каже Вујић.

Добит од раног поврћа могла је бити и већа да нису били потребни додатни заштитни третмани. Релативно топла зима је погодовала да инсекти преживе. 

- Можемо рећи да су овог прољећа веома интензивни напада инсеката, јер је зима била блага, па их је много успјело да преживи у земљишту. Тако да смо имали евидентиране нападе ушних ваши, трипса и гриња што је почело реалативно рано у односу на календарску годину - рекао је Живко Шашић, Ресор за пружање стручних услуга Подручна јединица Градишка.

Повртари у Лијевче пољу страхују да би могло доћи до наглог пада цијена поврћа када за продају пристигну веће количине из домаћег узгоја. При релативно високим тренутним цијенама, кажу, на граници су рентабилности.

- То је политика фирми које држе високе цијене, а велепродајне цијене откупа су ниске. Ево примјера, купус је 3 до 4 марке - картон то је неких 25 килограма. Кромпир је био 1,7 марака прије десет дана и сада је већ у велепродаји пао на 70 фенинга, што је мизерно за ову годину на оволику скупоћу улога у производњу - истиче Боро Тополовић, предсједник Удружења повртара Градишка.

На подручју Градишке регистровано је око 350 пољопривредних газдинстава која се баве повртларством са просјечном годишњом производњом од око 50.000 тона.