Одговор Српске мора бити чврст - поручено из Београда са трибине "Процес против предсједника Српске као крај БиХ" (ВИДЕО)
Одговор Српске мора бити чврст и јасан, поручено је са скупа, који су у Београду организовали информативно-политички портали "Све о Српској" и "Факти" и Представништво Српске у Србији.
Процес против предсједника Српске и спорна предложена резолуција о Сребреници, свјесни су кораци ка дестабилизацији и повећању притиска, оцијенили су учесници скупа.
Крај БиХ је настао на њеном почетку, она је вјештачка творевина која опстаје само страним притиском као протекторат, њеном крају, кажу, доприноси и процес против предсједника Српске.
- Он је већ био почетак краја БиХ самим тим што је покренут, зато што је врло јасно – ставља се на оптуженичку клупу предсједник Српске, зато што поштује Устав, и то се ради од стране, у име неког ко је лажни високи представник - рекао је Александар Павић, политиколог и посланик у Скупштини Србије.
Миломир Степић, геополитичар наводи да је свима јасно да се ради о процесу против Републике Српске.
- Уствари ради се да се на сваки могући начин - од Сребренице до покушаја одузимања имовине, па и сада притиска на њену челну личност, учини да се Српска развласти, да не значи ништа и да се полако угаси - истиче Степић.
Предраг Ћеранић, декан Факултета безбједносних наука у Бањалуци нагласио је да се ради о политичком процесу који има за циљ политичку елиминацију предсједника Српске, и, како наводи, дерогирање институција Српске, а зарад ратних циљева Алије Изетбеговића.
Колективни Запад је демонстрирао да је спреман да користи различите форме притисака, да одржи БиХ у животу, али су њихове акције додатно ослабиле њене темеље, оцјењује амбасадор БиХ у Србији Александар Врањеш.
- Видимо да они и те како губе живце и са Српском и са предсједником Додиком. Врло оштро је скоро Марфи запријетио предсједнику Додику у неком твиту од прије пар дана. Ту нема бијелих рукавица, то није Бечка конвенција о дипломатским односима – то је колонијална управа која каже - будите спремни да настрадате - рекао је Врањеш.
Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Србији наводи да одбрана институције предсједника Српске јесте одбрана и саме Српске.
- И њене уставне позиције у Дејтонској структури БиХ и Дејтонског споразума као међународног правног документа прве врсте и у томе је пријеко потребно разумијевање, сарадња, сагласје, јединство и саборност свих српских политичких субјеката у Српској - истакао је Цицовић.
Процес против предсједника Српске је врхунац безакоња и монтираних политичких процеса, на којима је кроз цијели 20. вијек суђено српском народу, истиче историчар Милош Ковић.
- Србима се суди због онога што је Кочић назвао идејом ослобођења и уједињења, значи због те жеђи за слободом, због непристајања на то да умјесто нас суштинске одлуке доносе Енглези, Нијемци, Американци - појашњава Ковић.
Политички одговор Српске мора бити чврст и јасан - одупријети се притисцима и правном насиљу, значи сачувати Српску и слободу српског народа у БиХ, због чега је народни скуп "Српска те зове" веома значајан, истакнуто је на трибини.