У Парку природе "Цицељ" живи више од педесет одсто сисара од укупног броја у Српској и БиХ (ВИДЕО)
Објављена је и монографија "Сисари Парка природе Цицељ и окружења", првој свеобухватној књизи о фауни сисара у БиХ.
Истраживање је прије пет година спровело 22 биолога и заљубљеника у природу током десетодневног међународног кампа.
Спроведено је најсавременијом опремом каква још није коришћена у БиХ. Резултат је такав да је пронађено 49 сисара.
Међу њима 18 врста шишмиша од 33 из званичног пописа. Четири се сматрају посебним.
- Једна од њих је и малобркати шишмиш који је још увијек непозната врста у цијелој Европи. Ради се о рецентном налазу - казао је Дејан Радошевић, коаутор и уредник монографије "Сисари Парка природе Цицељ и окружења".
Истраживање је спроведено на простору од преко 700 до 1.500 метара надморске висине. Уз 49 истражених врста, обрађено је дјеловање и педесетог сисара - човјека.
- Успио сам да прикажем релевантне историјске изворе и покажем бројности популације човјека његову дјелатност у неких пет вијекова уназад - рекао је Његош Тупеша, коаутор монографије "Сисари Парка природе Цицељ и окружења".
Укоричено истраживање има вишеструк значај за професионалце истраживаче, студенте и ђаке.
Издавачи - Републички завод и Еко центар, очекују скоро публиковање истраживања у Европском атласу сисара.
- Добили смо једну знатно вриједну публикацију, мислим чак на нивоу БиХ која на овај начин третира заштићене врсте сисара - навела је Јасна Милешевић, директорка Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа.
Југослав Брујић, професор Шумарског факултета Бањалука истиче да ова књига превазилази свој зоолошки оквир и каже да је то књига о историји и свему другом.
У истраживању су учествовали стручњаци и природољупци из Српске, Белгије, Холандије, Бугарске, Малте, Црне Горе и Велике Британије.