latinica  ћирилица
17/03/2024 |  10:59 ⇒ 12:49 | Аутор: СРНА

Додик: Погром Срба са Космета траје деценијама, а мартовски је био најбруталнији

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да погром Срба са Косова траје деценијама, али ми се сјећамо оног најбруталнијег, када је у неколико дана срушено више стотина кућа и цркава, убијени недужни цивили, а са Космета протјерано више хиљада Срба.
Милорад Додик - Фото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Милорад ДодикФото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

- Прогон Срба са Космета је настављен и након тога и пред очима цијеле међународне заједнице, а кроз различите притиске и уцјене траје и данас. Ни 20 година касније нема одговора на питање ко је организовао етничко чишћење јужне српске покрајине од Срба иако су тадашње дивљање Албанаца осудили и Савјет безбједности и ЕУ - рекао је предсједник Српске за Срну поводом 20 година од мартовског погрома који су над српским народом извршили Албанци.

Додик је рекао да остаје горак окус и сумња да ли су јаке међународне војне снаге могле зауставити дивљање косовских Албанаца и да ли је међународна војна мисија на Космету била саучесник догађаја од прије 20 година.

- Тужна је истина да само за злочине над Србима, било да су почињени на Космету, Хрватској или БиХ, увијек стоји иста реченица - за злочин нико није одговарао - истакао је Додик.

Мартовски погром, који су над српским народом прије 20 година извршили Албанци, по размјерама и посљедицама спада у ред једног од највећих мирнодопских злочина у новијој европској историји који многи упорећују са нацистичком "Кристалном ноћи", а и након 20 година починиоци су остали већински некажњени.

Погром над српским цивилима, којим је довршен процес гетоизације Срба, организовали су терористичка Ослободилачка војска Косова и албански екстремисти, али су већином остали некажњени, жртве се игноришу, извршиоци чак и јавно оправдавају, а исељавање неалбанског становништва са Косова и Метохије се наставља до данас.

У овом највећем етничком чишћењу Срба након НАТО агресије 1999. године, према подацима ОЕБС-а, убијено је 19, а расељено 4.500 људи, од којих се већина није вратила у своје домове, спаљено је 39 црква и манастира, спаљене су и срушене 934 куће.