Ковић: Одбрана идентитета и борба против асимилације - будућност српског питања
Ковић је нагласио да су Срби као народ одувијек жељели да одлучују о својој судбини.
- Право на живот је да имамо државу. Срби су рано разумјели да уколико буду подељени немају велике шансе да опстану - рекао је Ковић вечерас у Подгорици на академској трибини о теми "Српско питање у прошлости, садашњости и будућности", у организацији Српског информативно-културног клуба "Свети Сава".
Он је подсјетио да је историја Срба уједињавање и разједињавање, зависно од историјских догађања.
- Данас свако има право да се опредијели, али се историја не може промијенити и мора се поштовати - рекао је Ковић и додао да нико не може мијењати историју Црне Горе као српске земље.
Он је нагласио да су Срби у Црној Гори литијама показали своју снагу и постојаност, додајући и да је Православна гимназија у Подгорици велики подухват.
Ковић је навео да је 20. вијек био вијек геноцида и сатирања српског народа од комшија и оних који су истог српског коријена, а да је разбијање Југославије отворило питање Срба који су се посљедњи одрекли живота у заједничкој, мултиетничкој држави.
- На Косову и Метохији се данас дешава класични геноцид, имамо стране трупе на територији Србије, уништење Срба. Косово је питање свих питања, а одрицање од њега је одрицање од наше прошлости - рекао је Ковић и додао да Срби не смију оставити и издати свој народ у јужној српској покрајини.
Ковић је истакао да је у Хрватској, након геноцида у 20. вијеку, на дјелу брутална асимилација Срба, која је присутна и у Сјеверној Македонији, гдје српски народ убрзано нестаје.
- Република Српска се бори за живот. Она никог не угрожава, а пројекат њеног гашења не престаје - рекао је Ковић.
Он је истакао да је геноцид над Србима највећа тема коју српски народ не треба да избјегава.
- Због свијести о томе у протеклом рату у БиХ није се поновио геноцид и Јасеновац - рекао је Ковић.
Он је указао да је за очување српског идентитета битна и ћирилица.
- Јасно је шта се догађа са ћирилицом и коме она смета. Сваки окупатор је прво укидао ћирилицу као писмо. Одбрана језика, писма, историје, култура, економија, привреда, то су бестелесне силе које нам стоје данас на располагању - рекао је Ковић.