latinica  ћирилица
06/03/2024 |  19:01 ⇒ 07/03/2024 | 10:32 | Аутор: РТРС

Како је рударство у Варешу похвално, а у Лопарама штетно? (ВИДЕО)

На основу досадашњих истраживања, процијењена вриједност рудних богатстава Републике Српске износи 15 милијарди евра.
Ископавање литијума (Фото: EPA-EFE/LUIS GANDARILLAS, илустрација) -
Ископавање литијума (Фото: EPA-EFE/LUIS GANDARILLAS, илустрација)

Добар дио тога налази се у Мајевици, гдје су откривене руде магнезијума, бора, калијума и литијума. To је велика развојна шанса за Српску, али многи на то не гледају благонаклоно.

Организују се протести, трибине. Доводе се људи из Србије и Федерације.

Иако се не тиче другог ентитета, у Тузли је за сутра заказана трибина против отварања рудника у Лопарама.

За то вријеме у Федерацији, у Варешу славе и аплаудирају Британском инвеститору због отварања рудника.

Због чега и коме су рудна богатсва Српске трн у оку?

У Републици Српској не може, у Федерацији може. На Мајевици пријети еколошка катастрофа, у Варешу ће све да процвјета. У Тисовцима свечано пресјечена црвена трака, у Лопарама позиви на протесте и трибине. Једна од њих ће сутра бити одржана у Тузли. Дакле, Федерацији. Један од организатора је предсједник Скупштине општине Лопаре, ПДП-ов Миленко Ристић, који позива становништво и нуди бесплатан превоз до Тузле. Учешће је узео и Александар Јовановић Ћута, опозициони народни посланик из Србије. Дакле, ствар политике, а не екологије. Премијер Српске Радован Вишковић је недвосмислен - струка, а не политика.

- Ако струка каже да је таква врста рударења безбиједна за здравље и животну средину људи, онда ће то бити прихватљиво. Уколико струка каже да ту има било који сегмент који утиче на животе и здравље наших грађана, Влада никада неће подржати такву врсту приче - каже Вишковић.

А струка је ту јасна. Уз поштовање свих стандарда, опасности нема. Не само то, него представља шансу за побољшање квалитета животне средине. Возила са унутрашњим сагоријевањем представљају примарне загађиваче ваздуха у БиХ. Уколико желимо електрична возила на нашим саобраћајницама, литијумске батерије су нам неопходне.

- Тврдим да нема ниједне опасности. Имамо шансу да кроз литијум произведемо чисту зелену енергију која неће имати нуспојаве, неће имати ни киселе кише и производићемо. Видјећете да је то будућност развоја енергије, 70 одсто енергије која ће нам фалити до 2030. године производиће се из литијума - каже Стјепан Митровић, инжењер рударства.

Док би евентуално рударење литијума на Мајевици изазвало еколошку катастрофу, како покушавају представити самозвани еколози, рударење у Варешу довешће до развоја ове општине и цијеле БиХ. Федерални политичари, британски амбасадор Џулијан Рајли окупили су се у малој општини да озваниче почетак "нове ере рударења".

- Биће 225 нових радних мјеста за грађане Зеничко-добојског кантона, 30 одсто запослених су жене. Биће отворено 400 нових радних мјеста када пројекат дође на врхунац. БДП ће биљежити раст од 2,5 одсто - навео је Рајли.

Са одушевљењем је британски амбасадор причао о почетку експолатације цинка, олова, бакра. С разлогом, јер из његове земље долази фирма која ће вршити експлоатацију. Тада не постоји никаква опасност од еколошке катастрофе, за разлику од литијума и Мајевице. Или ипак има?

- Тамо је основна руда, основни састојак тог лежишта рудника у Варешу је заправо олово. Када поредимо олово с литијумом, он је јако тежак метал. Ја сам живио у једном мјесту гдје се производило олово и оно зна да направи много већи проблем од литијума - каже Митровић.

Таквих примјера контрадикторности, да не кажемо лицемјерства, има много. У бројним европским земљама, за чије вриједности и стандарде се залажу Ћута и остале еколошке "ћуте", постоје рудници литијума из којих се врши експлоатација. Француска, Португал, Аустрија, Њемачка, само су неке.

- Што је то онда проблем да то данас-сутра буде на простору Републике Српске? Битно је, а знате зашто? Да нам одузму имовину и онда ће они отворити, па ће бити Њемачки рудник литијума, а не рудник литијума Републике Српске - каже Вишковић.

Петнаест је милијарди разлога, до сада пронађених, због чега постоји намјера да се Републици Српској отме имовина. И то је само економска вриједност. Она суштинска је немјерљива.