Додик: Јака Србија предуслов мира на Балкану
Додик је рекао да се Србија кроз историју суочавала са разним изазовима и притисцима и да је немогуће наћи историјски период који није био обиљежен борбом за заштиту идентитета и постојања српског народа.
- Србија је крајем 20. вијека поново доживјела трагедије и погроме. Данас гради своју будућност. За нас у Републици Српској јака и богата Србија је предуслов општег мира за читав Балкан. Вучић је лидер који Србију чини јачом и моћнијом - рекао је Додик за италијански дневни лист Ла Стампа.
Говорећи о критикама опозиције у Србији на рачун гласача из Републике Српске, Додик је подсјетио да је позвао све оне који имају право гласа у Републици Српској да подрже листу коју предводи Вучић и Српску напредну странку, јер је за Српску важан континуитет и наставак започетих процеса.
Када је ријеч о односима са Русијом, Додик је рекао да се Русија не мијеша у унутрашња питања у БиХ.
- Српски народ је увијек угрожен. Русија се не мијеша, Европа то чини, мијешајући се у наше унутрашње одлуке, са нелегитимним представницима који желе да нас натјерају да мислимо како они хоће, да нас дестабилизују и ограниче нашу аутономију - истакао је предсједник Српске.
Одговарајући на питање да ли се Србија прогресивно удаљава од Москве на путу ка ЕУ, Додик је рекао да Београд испуњава своје обавезе у оквиру приступања Европској унији и да је то дио регионалних процеса.
- Република Српска испуњава и дио обавеза који су у њеној надлежности. Ово су техничка питања и не представљају пријетњу нити су усмјерена против политике било које земље, посебно Русије. Као што знате, Русија је велика и моћна земља и жалим што су опште околности довеле до тога да људи у том дијелу свијета страдају. Вјерујем да људи Русије и Украјине такође не желе да се патње наставе - рекао је Додик.
Он је нагласио да Русија и њен предсједник Владимир Путин показују разумијевање за ситуацију у Србији, Републици Српској и на цијелом Балкану.
- Стално се поставља питање улоге Кремља, Русије. Не постоји руска подршка негативним политикама, већ само политикама које одражавају независно доношење одлука наших земаља - рекао је Додик.
Он је подсјетио да поједини западни политичари често говоре о "негативном утицају" Русије, који, каже Додик, не постоји.
- Као што знате, руска политика је искључиво да земље попут Србије и БиХ самостално доносе одлуке без утицаја појединачних амбасадора или других западних политичара. Шта није у реду? Србија се, на примјер, налази у веома сложеној ситуацији у односима са самопроглашеним Косовом. Настоји да заштити српски народ, као и српске манастире и светиње које се руше без адекватне реакције Запада. Мислим да већина Италијана разумије ово - чак ни ви никада не бисте дозволили другима да избришу вашу традицију. С друге стране, Русија подржава територијални интегритет Србије и на томе се заснива њена политика - истакао је Додик.
Додик је рекао да Срби на Косову и Метохији живе у веома тешкој ситуацији, јер немају основна права и прогањани су. Додао је да Србија чини све да их заштити, али да је ситуација веома сложена јер међународна заједница не чини готово ништа.
Додик је нагласио да је Република Српска гарант опстанка српског народа са ове стране Дрине.
Говорећи о односу према ЕУ, предсједник Српске је рекао да се Унија много промијенила посљедњих година.
- Неке нове политике су имале предност над питањима од суштинског значаја за грађане. Питања која се односе на миграције, родни идентитет и идеологије, ЛГБТ политику - све то утиче на промишљање вриједности ове нове ЕУ. То није дио наше традиције, идентитета, културе и ми се чврсто противимо таквим доминантним наративима и пројектима. Ми смо дио традиционалне Европе и не постоји модеран приступ који може да промијени нашу религију и филозофију живота - нагласио је Додик.
Он је рекао да "желимо ЕУ засновану на економским односима и друштвене односе засноване на традицији".
- Мађарска и њен премијер Виктор Орбан подржавају такву политику и то нас уједињује. Мађарска жели да се земље Западног Балкана економски развијају, буду независне и минимализују утицај других западних сила. Они воде нову суверенистичку политику и то је оквир у којем Република Српска може да се креће. Не значи да је овај пут условљен прекидом сарадње са Русијом. Мислим да ова нова врста политике може гарантовати мир - рекао је Додик.