latinica  ћирилица
20/11/2023 |  12:55 ⇒ 13:16 | Аутор: Агенције

Удружења жена протестују у више градова

Удружења жена у више градова у Хрватској данас у изашла на улице тражећи доношење закона који би регулисао све облике насиља над жена и да фемицид постане кривично дјело.
Загреб (Фото: TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ/ nr) -
Загреб (Фото: TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ/ nr)

Та удружења истичу да како су од убиства студенткиње Михаеле Берак, коју је усмртио партнер полицајац у Осијеку, прошла два мјесеца, а по тренутном приједлогу Кривичног закона такво тешко убиство жене не би било третирано као фемицид.

Министар рада, породице и социјалне политике Хрватске Марин Пилетић рекао је након сједнице Савјета за дјецу да се предложеним измјенама закона очекује јачање система, како судских власти тако и система Министарства унутрашњих послова и социјалне заштите. Он је истакао је да ће се новим измјенама побољшати комуникација како би све службе биле на вријемео обавијештене чим се открије насиље у породици.

Иначе, Влада формира алиментацијски фонд како не би морала поновно бити виктимизирана и како би се држава обрачунала сa насилником без угрожавања егзистенције другом родитељу и дјеци.