Каран: Нико никада неће ухапсити предсједника Српске (ВИДЕО)
Каран је истакао да би његов колега из ФБиХ Рамо Исак требало да се бави пријетњама тероризма, умјесто што, мимо својих надлежности, пријети да ће ухапсити предсједника Републике Српске Милорада Додика.
- Исак не би смио тако да иступа. Његова политика прелази у функцију хушкања и потпиривања. Радикалне групације ће се након таквих иступа осјећати врло сигурно... Исак потпуно наступа као политичар, а лоше је да неко ко води политичку партију воду МУП - рекао је Каран.
Он је истакао да процес пред Судом БиХ против предсједника Српске представља класичан примјер рушења Дејтонског споразума и Устава.
- Суди се предсједнику за нешто што није кривично дјело, од некога ко не може донијети измјене Кривичног закона. Ово је уставноправно насиље. Исак то прескаче, не жели да прича о томе. Ево ја нећу прескочити и рећи ћу - никада нико неће ухапсити предсједника Републике зато што је радио свој уставни посао. Предсједник је радио уставни посао, а МУП Српске шитити уставни поредак и институције Српске - нагласио је Каран.
Каран је истакао да би требало ухапсити Кристијана Шмита због рушења уставног поретка БиХ.
- Да је ово нормална држава и нормалне правосудне институције, и Суд и Тужилаштво, овдје би био ухапшен Шмит и то не зато што ради на црно, него што руши уставни поредак - нагласио је Каран.
Каран сматра да политичари у Федерацији БиХ, бирањем стране у сукобу у Гази, идеолошки подстичу радикалне групације у БиХ.
Он је истакао да није добро ове радикалне елементе мијешати у политичке воде, јер се тиме штите и поспјешују да се осјећају још сигурније и дјелују у радикалном, терористичком правцу.
- Посљедњих година риједак је случај тероризма у свијету у којем није постојала нека повезница са БиХ. То је јако лоше, лоше су поруке. Таквим порукама се ствара сигурно мјесто и логистичка база за радикалне исламске вјерске елементе - рекао је министар унутрашњих послова Српске.
Каран је подсјетио да је МУП Српске након терористичког напада у Зворнику основао посебну организациону јединицу која се бави екстремизмом и тероризмом - Управу за борбу против тероризма и екстремизма.
- Свих ових девет година ми се бавимо тим проблемом - параџематима. Регистровали смо велики број параџемата. Дио њих је стао под легално крило Исламске заједнице. Јесмо ли ријешили радикалне иступе, идеологије и политике? Нисмо. Они су се само додатно прикрили ушашвши у легалне оквире Исламске заједнице или под окриље неких невладиних организација и удружења - рекао је Каран.
Он је нагласио да полиција зна "да су то елементи који су потенцијална пријетња за извођење терористичких активности унутар и ван БиХ".
Говорећи о Дејтонском мировном споразуму и стању након 28 година од његовог доношења, Каран је рекао да се од доношења овог споразума ради на његовој разградњи.
- Пуну државност Босни и Херцеговини дала је Република Српска, дајући јој дио свог сувренитета. Данас БиХ има вањски суверенитет јер јој је то Република Српска дала. Зато ЗАВНОБиХ не може бити континуитет БиХ - рекао је Каран.
Он је истакао да се насилним путем разграђује и руши дејтонска БиХ и да је њена будућност неизвјесна.