Раковић: Прослава Његошевог дана - охрабрење грађанима да се изјасне као Срби
Раковић је подсјетио да је Његош био митрополит црногорски и српски идеолог, оцјењујући да је "Горски вијенац" политичка библија српског народа.
- Он је у "Горском вијенцу" написао и национални програм српског народа. У том националном програму пише да сви Срби треба да буду уједињени у једној држави која се зове Србија - рекао је Раковић за Срну.
Он је указао на Његошеве ријечи: "Сва Србија од Дунава до мора", односно оно што је за многе данас табу тема.
- За Његоша то, не да није била табу тема, већ очекивани и намјеравани циљ ка коме је и он ишао поред свих наших првака у 19. вијеку. У том смислу, његове јасне поруке које је написао и у "Горском вијенцу" и у осталим књижевним дјелима, писмима, записима, могу да охрабре грађане Црне Горе да се изјасне као Срби и да додатно охрабре оне који се колебају да се изјасне као Срби - нагласио је Раковић.
Он је навео да је Црна Гора била национална држава српског народа, да је једини званични језик био српски, да је црква била светосавска српска црква и да је у то вријеме Црна Гора била најјача.
- Она је била мала држава која је сматрана значајним фактором управо због тога што је имала јасне циљеве и идеологију, а јасна идеологија у вријеме Његоша била је да Српство треба да се ослободи и уједини. Његош каже да Српство треба да се ослободи и уједини, а онда би кнез Србије ишао у Призрен, а митрополит црногорски у Пећ да владају над народом слободним и уједињеним - рекао је Раковић.
Према његовим ријечима, Његош је прихватао да државну власт треба да има династија Србије, црквену династија Црне Горе, а и једна и друга су српске.
- То је била Његошева визија. Она се касније мијењала, не код Његоша, али код његових насљедника. Упркос тим промјенама и промјени карактера државне управе у Црној Гори која од теократије постаје световна, упркос свим тим промјенама једини циљ династије Петровић остаје да Срби треба да буду у уједињеној држави, да је српство као национална идеја изнад Црне Горе као државе - закључио је Раковић.
Црна Гора данас први пут слави Његошев дан као државни празник и том поводом су нерадни дани 13. и 14. новембар.
Петар Други Петровић Његошу рођен је 13. новембра 1813. године на Његушима код Цетиња.
Његош, који је био владика, пјесник, филозоф и државник, упокојио се 10. октобра 1851. године.
Његова мајка Ивана Томова је у бесједи над одром мртвог сина поручила: "Браћо Његуши, соколови црногорски! Није лијепо што чините, што кукате и плачете за владиком. Нијесам ја њега родила нити за кукање нити за плакање, већ сам га родила о добру имена вашега и српскога".