Минић: Кривичне пријаве за нелегалан промет животиња (ВИДЕО)
Минић је рекао да је око 70 свиња из угроженог подручја транспортовано у Херцеговину, а налази су показали да је више од 80 одсто испитаних свиња позитивно на вирус афричке куге.
Истакао је од краја сљедеће седмице настављају исплату штете проузроковане афричком кугом свиња.
- Све ветеринарске организације, а крајњи рок је 15. новембар, имаће обавезу пописа свих животиња. Након тога ниједан пољопривредни произвођач који не буде уредан у смислу маркирања, обиљежавања животиња и увјерења о здравственом стању неће имати право на накнаду штете, нити поновног усељавања животиња на фармама гдје је била евидентирана афричка куга - рекао је Минић.
Он је навео да ће бити донесен и правилник који ће прописати ниво биосигурносних мјера да би се могло безбједно наставити са свињогојством.
Нагласио је да је до сада еутаназирано око 48.000 свиња у Српској.
Минић је поновио да Република Српска има активан приступ овом проблему, да правовремено реагује и да је ситуација под контролом.
Координатор Ресора за ветеринарство у ресорном министарству Негослав Лукић рекао је да су на вријеме успјели да открију два кластера у Невесињу одакле су свиње продате у Љубиње, Билећу, Гацко и Берковиће.
Републички ветеринарски инспектор Владимир Милијевић упозорио је да се приликом транспорта свиња мора имати увјерење о здравственом стању животиња или да долазе из незараженог подручја.
- У супротном, казна за правно лице износи од 3.000 до 9.000 КМ, за одговорно лице у правном лицу од 500 до 1.500 КМ, колико и за физичко лице, те за самосталног предузетника од 1.000 до 3.000 КМ - рекао је Милијевић.