Симићу забрањен улаз у Хрватску због извјештавања из Донбаса
- Прво ме гранична полицајка са шалтера одвојила са стране. Након детаљне полицијске контроле и претреса возила, питали су за име оца, адресу становања и број телефона. Након тога ми је полицијски службеник рекао да ће "доћи колеге да обаве разговор са мном" и да сачекам мало. Али да "неће из Загреба, па ће бити брже" То мало се растегло на два сата чекања - свједочи Симић.
Након тога, Симића су позвали у просторије граничног прелаза. Тамо су га у полицијској станици дочекали људи који се нису представили по имену, али су рекли да су из хрватске обавјештајне службе.
- Генерално, занимало их је откуд и како сам се ја нашао у Донбасу. Кад сам први пут дошао, ко су ми били контакти, а посебно како сам направио разговор са Вјекославом Пребегом, хрватским плаћеником. У суштини, сва питања која су ми поставили, ја сам већ одговорио јавно више пута у много наврата за медије. Тако да је разлог за малтретирање и противправно задржавање искључиво моје ратно извјештавање из Донбаса и други политички ставови, што ми је неколико пута наглашено током интервјуа. Дакле, ово је чисто притисак на мене због мог рада. То најбоље илуструје колико се у ЕУ поштују људска и новинарска права, односно слободе мисли и говора - закључује Симић.
На рјешењу које је добио, није назначено да ли је Симићу трајно забрањен улаз.
Додао је да ће одговор и објашњење потражити званично од Конзулата Хрватске у Бањалуци.