Пад инфлације, али без појефтињења основних животних намирница (ВИДЕО)
У првом кварталу текуће године, инфлација у БиХ износи 12,6 одсто. Према пројекцијама Централне банке БиХ - у наредна три мјесеца очекује се њен пад на 11,2 одсто. Иако ће инфлација бити мања, цијене основних животних намирница неће бити мање.
-Прије можемо рећи, да ће доћи до стагнирања цијена. Е, сад у неким секторима постоји стагнација као што је станоградња, док 30 одсто зависи од хране и енергената - каже Драган Кулина, члан Управног одбора Централне банке БиХ.
Стангирање инфлације како у Српској, тако и у Европи, предвиђају и економисти. Појашњавају, да више никада нећемо живјети у времену, гдје смо литар уља плаћали око двије марке или литар млијека-марку. Да би се то десило требала би наступити рецесија у свијету. Упркос томе, цијене појединих намирница већ су кориговане на свјетском нивоу.
-На свјетском нивоу, цијена хране је коригована за 20 одсто. Што се то не дешава код нас? То треба да питамо оне који продају, односно производе храну - поручује економиста Саша Стевановић.
Осцилације у скоку цијена, најтеже подносе грађани. У протеклих годину дана, само су млијеко и млијечни производи поскупили за 35 одсто. А, за ручак четворочлане породице, без меса треба издвојити минимално 50 марак
Ипак, у мору поскупљења, нека роба је и појефтинила. Цијене обуће и одјеће ниже су за 3,9 одсто, а горива за 0,2 одсто - подаци су републичког Завода за статистику.
Трасу инфлације, као и стангирање цијена основних животних намирница, економисти појашњавају - кроје геополитички односи. Поручују, пад инфлације је пред нама, а самим тим и стагнирање цијена, јер неопходно је сачувати куповну моћ грађана.