Гонцић: Позориште има мисију да повезује људе
Гонцић сматра да 27. март - Свјетски дан позоришта не треба користити за партикуларне поруке, већ за оне које се тичу општег статуса позоришта у цијелом свијету.
Он је подсјетио да се од 1961. године, од када постоји та врста прославе, увијек истиче да је потребно да позориште постоји и да се никада неће угасити, што је непобитна истина.
- И овогодишња порука је да се повезујемо. На крају крајева, и ми и публика дијелимо исти ваздух када смо у позоришту. Свако време - тешко, опасно, бременито - носи своје проблеме. Као што грађани једне друштвене заједнице деле те проблеме, тако и позориште те проблеме дијели са њима - рекао је Гонцић.
Он је нагласио да се позоришта нису затварала ни у јеку епидемије вируса корона, јер су и тада, како каже, била једна врста психолошког растерећења.
- Зато моја порука и јесте да се позоришта никада неће затварати, него ће увијек бити са публиком. Да је тако, потврђује и чињеница да су позориште овдје пуна - рекао је Гонцић.
Он је навео да Народно позориште има потписан споразум са Народним позориштем Републике Српске и да заједнички раде велики пројекат Душка Ковачевића "Урнебесна трагедија" који режира Јагош Марковић.
- То је копродукциони пројекат којим остварујемо сарадњу са позориштем у Бањалуци и на најљепши начин потврђујемо друштвену потребу за позориштем. У представи ће играти Николина Фригановић, Жељко Еркић, Љубиша Савановић из бањалучког позоришта, Петар Васиљевић, Александар Вучковић, Нела Михајловић и Сандра Бугарски Видаковић - најавио је Гонцић.
Свјетски дан позоришта обиљежава се 27. марта, а утемељен је 1961. године у Бечу на иницијативу тадашњег предсједника Међународног позоришног института Арвија Кивиме из Финске.
У Паризу је 27. марта 1962. године отворен Театар нација, тако да се тај датум од тада широм свијета на различите начине слави као Свјетски дан позоришта.
На тај дан позоришта у свијету, национални центри Међународног позоришног института и међународна позоришна заједница организују различите позоришне манифестације.
Обиљежавање Свјетског дана позоришта укључује и традиционалну међународну поруку коју, на позив Међународног позоришног института, увијек пише позоришна личност свјетског угледа.
Порука се преводи на више од 20 језика, чита пред десетинама хиљада гледалаца у позориштима, штампа и емитује у стотинама новина, часописа, радио и телевизијских станица на свим континентима.
Прву поруку за Свјетски дан позоришта написао је француски умјетник Жан Кокто 1962. године, а ове године колегама позоришним умјетницима широм свијета поруком се обратила драматург Самиха Ајуб из Египта.