Додик: Поносни на оне који су стварали и развијали Српску
- Устав Републике Српске настао је у веома сложено и тешко вријеме по српски народ. И сам сам, као посланик, био свједок опасности која пријети Србима распадом бивше Југославије и знам борбу коју смо прошли у стварању тадашње Српске Републике БиХ - изјавио је Додик Срни.
Тадашње руководство Српске Републике БиХ, истакао је он, јасно је знало да је неопходно донијети демократски Устав како би заштитили свој народ и огњишта.
- То смо и урадили 28. фебруара 1992. године, мјесец и нешто више од формирања Републике Српске 9. јануара - подсјетио је Додик, нагласивши да му је велико задовољство и част што је у парламенту учествовао у доношењу тог најважнијег акта.
Према његовим ријечима, одлуке о оснивању Републике Српске и Устава биле су само одговор на нападе и убиства српског народа и њихову мајоризацију у тадашњој бившој југословенској републици БиХ, те да је тадашње руководство било присиљено да заштити свој народ од нових погрома.
Додик је нагласио да је обавеза данашњих и будућих генерација да чувају и граде Републику Српску и да не изгубе снагу, вољу, свијест и увјерење да без наше Републике нема ни српског народа.
- Република Српска и њене институције су симбол нашег опстанка, гарант наше безбједности, развоја и просперитета. Зато и јесте наш најважнији задатак да чувамо Републику Српску и уставни поредак, његујемо вриједности на којима Српска почива и развијамо је као модерно демократско друштво у којем се поштују права и слободе сваког појединца - истакао је Додик.
Честитајући Републици Српској и њеним грађанима 31 годину од доношења Устава, Додик је поручио да ће актулена власт заједно са својим народом наставити да гради бољу, развијенију, напреднију и просперитетнију Српску.
Скупштина српског народа БиХ донијела је Устав 28. фебруара 1992. године који је једногласно усвојен на темељима Декларације о оснивању, и који је гарантовао пуну равноправност и једнакост народа и грађана Републике.
Највиши правни акт Републике Српске, који је уз одређене амандмане и данас на снази, донесен је прије избијања трагичних сукоба и једностраног бошњачког и хрватског проглашења независности БиХ, а након референдума који је одржан 1. марта и на којем нису учествовали Срби.