

Хрватска "главобоља" са евром; Немаш ситно - не можеш да платиш

Ни Закон о Хрватској народној банци, као ни подзаконски прописи који из њих произлазе не прописују начин на који ће се спровести плаћање готовим новцем, тј. не прописују може ли продавац да не прими неку апоенску новчаницу.
Крену ли у шопинг с новчаницама од 200 или 500 евра, хрватски грађани могли би да се кући врате празних руку.
Једна читатељка робу купљену у загребачком Интер Шпару није могла да плати с новчаницом од 500 евра. Разлог оваквог поступка продавца није зато што је рачун мали за тако велику новчаницу јер је купљена роба била велике вриједности, већ одлука управе да не прима новчанице од 200 и 500 евра.
Објашњење продавца није добијено, али Хрватска народна банка каже би трговци требало да прихатају све апоене евра, па и најкрупније новчанице од 200 и 500, међутим ниједан закон их на то не обавезује.
- Мислимо да би трговци требало да прихвате све апоене евра које им дају купци - одговорили су их Хрватске народне банке и додали да постоје објективне околности везане за практичну примену у пословној пракси.
Разлози неприхватања могу бити различити: недостатак готовине (евра) у благајни за враћање, случај диспропорције уобичајеног износа који се плаћа код тог трговца и номиналне вредности новчанице којом се плаћа или ако техничке могућности продајног мјеста не омогућују прихватање свих апоена и томе слично, кажу у ХНБ-у.
Постоји једна законска одредба из Закона о заштити потрошача према којој трговац може одбити склапање уговора о купопродаји производа само ако то произлази из "околности случаја". Које су околности случаја у овом случају, засад не знамо,али невезано за загребачки примјер, слично поступају и трговци широм Европске уније кад су у питању новчанице од 500 евра, а све чешће и 200 евра.
Најкрупнију новчаницу од 500 евра, чије је штампање престало 2019. године у свим чланицама Еврозоне, називају још и Бин Ладен, јер сви знају да постоји у милионском броју, али ријетко ко наиђе на њу. Показало се да се новчаницу од 500 евра посједују углавном криминалци па су на крају евробанкари одлучили да престану да штампају нове новчанице од 500 евра. Такве новчанице штампане раније и даље важе и оне нису повучене из оптицаја.
Дакле, ко има 500 евра, уколико је трговци не прихватају, мора их прихватити свака комерцијална банка или нека од средишњих банака 20 држава чланица Еврозоне.
Због страха да су новчанице фалсификат пракса неприхваћања крупних новчаница проширила се и на новчаницу од 200 евра. Има земаља у којима се готовином може да се плати рачун од највише 20 евра, а све друге трансакције се спроводе картицама.