

Љубиње: Упитан опстанак перадарске производње (ВИДЕО)
За двије и по деценије колико се баве перадарством, за највећу фарму кока носиља у регији, ова година ће, кажу, биће упамћена као једна од најтежих. Обиљежило је драстично поскупљење сточне хране и житарица, како и компоненти, енергената и транспорта. Морали су да смање производњу. Фарма је опстала захваљујући кредитним средствима.
- Највише је утицаја имала производња сточне хране, те компоненте од кукуруза, соје, сунцокрета, нека је поскупила чак и до 100 одсто, након тога највећи удар и трошак је папирна амблажа која је за годину поскупила 100 одсто и наравно гориво - каже Душан Кољибабић, власник фарке "Кока продукт" из Љубиња.
Од ове године одређени број "малих" фарми обуставио је производњу. Трошкови су, кажу, одавно премашили приходе.
- До уназад двије године кило хране било је 60 пфенинга, а сада је марку и десет. Сада нас сигурно кошта двије-три марке у узгоју него раније, а цијена још варира, због тога многи људи одустају - каже Жељко Пецељ перадар из Љубиња.
У последњих годину дана, кажу у Љубињу, цијена јаја повећана је за 40 до 50 одсто, док цијена пиленки није мијењана 20 година. Иако је потражња на тржишту и сада велика, перадари кажу да је производњу немогуће одржати без додатног раста цијене крајњег производа.
Нагли скок цијена улазних компоненти осјетили су сви произвођачи, па је нереално очекивати да ће у оваквим економским условима било ко од љубињских перадара повећавати производњу и ширити посао. Оно што је чињеница је да је сваки дан све мање домаћих јаја на нашем тржишту.