Сретење 2025. топ банер
latinica  ћирилица
15/06/2022 |  18:47 ⇒ 22:25 | Аутор: РТРС

Неизвјесна сезона гријања у Бањалуци (ВИДЕО)

Већа цијена гријања или субвенције од Града – у супротном, у Бањалуци је неизвјесна сезона гријања, упозоравају из бањалучких Еко-топлана. Поскупљење, али и нередовна испорука дрвне сјечке из шумских газдинстава, стварају им додатни проблем у пословању.
Еко топлане -
Еко топлане

Када подвуку црту, трошкови су за неколико милиона већи у односу на прошлогодишње, кажу у бањалучким Еко-топланама. Пелет, који се производи од дрвне сјечке поскупио је дупло. Струја за више од 40 одсто, а цијена гријања остала је иста. Све то негативно утиче на њихово пословање.

Сада морамо да добијемо или повећање цијене или субвенције од града. Нешто мора да се догоди да би имали сигурну гријну сезону - упозорио је члан Управе Еко-толане Драгиша Зечевић.

Поскупљења гријања у Бањалуци неће бити, тврде из Градске управе. Сљедећи мјесец би требало да донесу одлуку како ће финансијски помоћи Еко-топланама, каже градоначелник Драшко Станивуковић.

Надлежни нису дали довољно информација и података о овоме, па је Колегијум градског парламента скинуо ову тачку са дневног реда за наредно засједање. Да ли ће и колико новца за субвенције бити издвојено, ни четири мјесеца прије гријне сезоне, није познато.

- Градски менаџер то анализира. Минимално можемо да субвенционишемо милион, максимално два милиона марака, али морамо прво да видимо наше приходе. Размишљамо да преузмемо 30 до 50 одсто - каже Станивуковић.

Док се Еко-топлане надају субвенцијама Града, неизвјесно је и колико ће сировине добити од шумских газдинстава. Уговори који су потписани због поскупљења неповољнији су од прошлогодишњих, а оно што им представља додатни проблем јесте и нередовна испорука уговорених и авансно плаћених количина дрвне сјечке.

Из "Шума" признају да проблеми постоје.

- Код неких шумских газдинстава постоји проблем са испоруком. Претежно су то газдинства која имају проблем са извршењем производње ових пет мјесеци - нагласио је директор "Шума" Славен Гојковић.

Зечевић напомиње да им је пуњење енергената на неких 40 одсто од потребног.

- Тако да реално са овим можемо да гријемо најдуже до нове године - додаје он.

Много сировине одлази на страна тржишта. Најчешће у Западну Европу, гдје је и цијена већа. Забрана извоза на одређено вријеме у циљу извршавања уговора са домаћим дрвопрерађивачима, а посебно стратешким партнерима какве су и еко-топлане, логичан је потез, сматрају у ресорном министарству.

- Сматрам да је период од 90 дана период кад треба зауставити извоз да би се наши добављачи снабдјели. Након тога видјећемо да ли ће то бити довољно или не - истиче Драган Зубић, помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.

Потребе наших дрвопрерађивача су 2,5 пута веће од количина са којима располажу "Шуме". Занимљив податак јесте да је у првих пет мјесеци ове године у односу на исти период лани, извоз пелета повећан двоструко, а обловине храста чак 4,5 пута. Да ли би због нечијег екстрапрофита требало да испаштају наши грађани?!