Фабрика кекса "Мира" проширује производњу
- Имају квалитетне производе са тржиштем на више континената и сада је њихов велики проблем како да успију да обезбиједе те велике количине - рекао је Пашалић новинарима у Приједору, након посјете овој фабрици.
Он је подсјетио на мјеру подршке прехрамбеној индустрији тог министарства из 2019. године, путем које је од тада, више од пет милиона КМ обезбијеђено за око 150 инвестиција.
- "Мира" до сада, нажалост, није користила подстицаје, али разговарали смо и они у овој години планирају инвестиције и користиће их. Сматрамо да то није довољно и да треба више, али је важно да смо увели ту новину и да су у посљедње три године сви који су аплицирали били подржани са 30 одсто - каже Пашалић.
Предсједник Привредне коморе Републике Српске Перо Ћорић указао је да је за "Миру" прошла година била изузетно успјешна, а да је почетак ове и крај претходне године оптерећен додатним отежавајућим условима пословања.
- Дошло је до повећања цијена енергије и улазних сировина, продужења рокова испоруке за све и увјерени смо да ће руководство "Мире" бити кадро да се избори са свим тим изазовима. Наравно да читава групација "Краш" стоји иза оваквог колектива и то је оно што сигурно гарантује успјех фабрике и у наредном периоду - навео је Ћорић.
Директорка "Мире" Марина Ступар напоменула је да цијене сировина и амбалаже расту и да је производња поскупила за 30 до 40 одсто.
- Још нисмо ишли са корекцијом цијена. Дали смо обавјештење нашим дистрибутерима и купцима и план је да се у овој години дефинитивно иде у повећање цијена - најавила је Ступар.
Фабрика "Мира" у прошлој години произвела је око 6.500 тона кекса и вафла и извезла 77 одсто производње у Хрватску, друге земље Европске уније, САД, Канаду, Саудијску Арабију, Аустралију и земље ЦЕФТА-е.
Та приједорска фабрика запошљава 389 радника.