latinica  ћирилица
25/02/2022 |  12:52 | Аутор: СРНА

Лидери ДФ-а одбили консултације код Ђукановића о мандатару

Лидери Демократског фронта одбили су да данас иду на консултације код црногорског предсједника Мила Ђукановића у вези са предлагањем мандатара за састав нове владе, након што је Влада Здравка Кривокапића изгубила повјерење у Скупштини Црне Горе.
Демократски фронт - ДФ - Фото: Facebook
Демократски фронт - ДФФото: Facebook

У писму Ђукановићу они су поручили да ће да бране изборну вољу од 30. августа 2020. године и позвали предсједника државе и ДПС-а да не покушава да дестабилизује државу.

У ДФ-у сматрају да договори актуелне парламентарне већине са Ђукановићем имају за циљ прекрајање изборне воље грађана, те да би такав политички инжењеринг, у овим сложеним политичким околностима, додатно дестабилизовао стање у земљи.

- Неприхватљиви су покушаји брзих, исхитрених и половичних, ад хок рјешења и формирање непринципијелних политичких савеза који немају упориште у резултатима избора од 30. августа 2020. године. Зато не желимо да, нашим разговором са Вама, дајемо било какву врсту легитимности таквим процесима, којима се грубо крши изборна воља грађана - додају из ДФ-а.

ДФ је у писму истакао да се дубока криза легитимитета политичког система може једино решавати формирањем владе у оквиру исте парламентарне већине која је побиједила на изборима или договором о организовању ванредних парламентарних избора.

- Имајући у виду да је, након пораза ДПС-а на парламентарним изборима, доведен у питање и Ваш институционални легитимитет, цијенимо да би и истовремено одржавање предсједничких избора, прије крајњег рока, такође био допринос демократском и политичком решавању дубоке кризе - навели су из ДФ-а.

На крају се наводи да ДФ сматра да се још нису стекли уставни и политички услови за одржавање консултација о формирању нове владе Црне Горе.

Црногорски предсједник Ђукановић почиње консултације о мандатару за састав нове владе, а на разговор су данас позвани представници ДФ-а и коалиције "Мир је наша нација", предвођени Демократама.

Након тога, планирани су разговори са представницима мањинских партија.

По окончању консултација, предсједник државе би требао да додијели мандат за састав владе оном ко обезбиједи подршку 41 посланика у Скупштини.