Цвијановић: Нисмо сепаратисти; Пропаганда против Српске одавно на сцени
Цвијановић је рекала да би, евентуално, оне санкције које се односе на ускраћивање средстава за пројекте, де факто значиле подјелу земље.
- Онда би то посљедично значило да се та средства обезбиједе из ваневропских извора. То је реалан сценарио. А онда би било илузорно говорити о некој европској перспективи. Шта је у суштини порука - прихватите да вам законе доносе страни високи представници умјесто домаћих институција, прихватите да су вам закони неуставни, прихватите да вам стране судије доносе неуставна рјешења, прихватите да се врши неуставна централизација земље, прихватите да су наметнута рјешења боља од унутрашњег дијалога. Па, шта је у томе европско или компатибилно са процесом европских интеграција? Ништа - каже Цвијановић.
На питање да се у јавности појавила теза како Република Српска користи украјинску кризу за проглашење независности и како је ријеч о координисаној акцији Републике Српске и Русије, Цвијановић је истакла да је то смишљена лаж.
- Негдје у страним круговима смишљена је та лаж. Наравно, то није ни прва лаж, нити је креаирана без координације са бошњачким политичким структурама. У питању су манипулације, дезинформације и подметања. Пропаганда против Републике Српске је одавно на сцени - навела је Цвијановић.
Истакла је да се Република Српска не бави сецесијом.
- Нисмо сепаратисти, нити наше институције проводе било какве активности на проглашењу независности. Ово је лаж смишљена да оправда пријетње које се, без икаквог основа, упућују према званичницима Републике Српске, али и институцијама и грађанима Републике Српске у цјелини. Тим пријетњама се настоји сакрити истина о БиХ, онима који су је учинили неспособном и неуспјешном државом, а свалити кривицу на Републику Српску - нагласила је Цвијановић.
Нагласила је да је стварна пријетња за БиХ оптсрукција Устава, као и великобошњачка централистичка агенда на штету других.
- Страни микроменаџмент који нигдје на свијету не може бити замјена за домаћи дијалог, нити имати квалитет који доноси унутрашњи договор. Ту су наравно и акције високих представника и страних судија у Уставном суду БиХ који су допринијели уставном нереду удовољавајући жељама босњачке политике умјесто да су штитили устав. Ту је и ова пропагандна машинерија која упорно производи лажи, иако сви одлично знају да оно што ради Република Српска није неуставно, а поготово да нема везе са сецесијом и сепаратизмом. Али, те лажи су ту јер и странци знају да ће их прогутати сарајевска чаршија буду ли говорили језиком истине - навела је предсједница Српске.
Нагласила је да у свим нормалним земљама закони простичу из устава.
- Онда је све јасно у каквој земљи живимо, значи у оној у којој су закони неуставни јер немају уставно утемељење. Па, како то онда није експеримент – држава? - изјавила је Цвијановић.
Истакла је да је могло све бити другачије.
- Сјајно вријеме је било онда кад је дошло до раздвајања функције високог представника и специјалног представника ЕУ. То је било вријеме кад је требало да односи ЕУ и БиХ крену узлазном путањом. Али, знам безброј примјера кад су што високи представник, што службеничка апаратура ОХР, настојали да пониште успјех ЕУ. Звучи невјероватно, али тако је било - каже Цвијановић.
Истакла је да су се Бошњаци увијек ослањали на високе представнике.
- А опет, с друге стране, Срби и Хрвати су више вјеровали да ће прави посао у БиХ направити ЕУ. Сад након свих ових година тог чудног дуализма испада да су неуспјешни и ОХР и ЕУ, а и ми сви заједно с њима - додала је Цвијановић.
Истакла је да Српска нема ништа против БиХ која препознаје интересе свих народа.
- У којој се поштују уставне надлежности и његује координација, и гдје домаће институције раде свој посао, а не да их намећу неки неизабрани странци, мимо свог мандата - појаснила је предсједница Српске.
Нагласила је да заједничке институције БиХ нису блокиране.
- И тамо се ради у оном капацитету који је одредила Народна скупштина Републике Српске, која је је кроз своје расправе указала да се услови за рад у пуном капацитету стичу отклањањем узрока, а то је неовлаштено наметање измјена и допуна Кривичног закона БиХ од стране Валентина Инцка и покретањем унутрашњег дијалога у БиХ око свих оптерећујућих питања, а њих је, нажалост, много. Што се прије почне разговарати, прије ће се и разријешити - закључила је Цвијановић.