И.Сарајево: Приказан документарни филм о страдању Срба у логору "Силос"
Предсједник Удружења логораша Републике Српске Анђелко Носовић подсјетио је да је злогласни логор за Србе "Силос" у Тарчину један од 126 казамата на подручју ратног Сарајева, истичући да и данас нема пресуде за људе који су правили логоре.
- У Сарајеву је прије рата живјело 450.000 људи од чега 250.000 Срба. И данас се морамо упитати како је могуће да једна трећина становништва овог града доживи голготу? - рекао је Носовић.
Носовић и предсједник Центра за друштвена истраживања, транзицијску правду и демократију "Истина и правда" Душан Шеховац захвалили су градоначелнику Источног Сарајева Љубиши Ћосићу који је помогао да документарни филм о страдању Срба у логору "Силос" угледа свјетлост дана.
Ћосић је истакао да су логори мјеста у којима су заточени невини људи и да му је жао сваког Србина који је прошао тортуре у казаматима током рата. Указао је на то да би сви народи у БиХ морали да се суоче сами са собом.
Приказивање документарног филма о страдању Срба у логору "Силос" организовано је у оквиру обиљежавања 26 година од распуштања овог злогласног казамата.
У присуству бивших логораша и чланова њихових породица је у Цркви светих Петра и Павла у Осенику, у општини Хаџићи, служен парастос, а потом је положено цвијећа испред некадашњег објекта логора "Силос".
Обиљежавање 26 година од распуштања злогласног логора за Србе "Силос" у Тарчину организовали су Савез логораша Републике Српске и Центар за друштвена истраживања, транзицијску правду и демократију "Истина и правда".