Црногорци бацају највише хране на Балкану
Према извјештају Уједињених нација, једна особа у просјеку годишње баци 83 килограма хране, наводи се у саопштењу Банке хране.
Велике количине не бацају само домаћинства, већ и трговине и угоститељски објекти, преноси РТЦГ.
- Зато све већи број држава законски обавезује трговине и угоститељске објекте да не бацају храну, већ да је донирају онима којима је потребна. У Црној Гори не постоји овакав закон - пише у саопштењу поводом Међународног дана подизања свијести о бацању хране.
Предсједница фондације Банка хране Марина Медојевић сматра да се мора радити на едукацији људи да храну не бацају, да је рационалније купују и адекватно чувају.
- Најгоре што могу да ураде је да храну бацају. Велики број људи који посјећују контејнере говори, осим да су људи гладни, да нема адекватне социјалне политике и да се храна баца - рекла је Медојевићева.
Према њеним ријечима, очекује се да ће у наредном периоду број гладних порасти - због пандемије.
Банка хране је, истиче, више од деценију спремна за јавну кампању против сиромаштва и бацања хране, али осим декларативне подршке, другу није имала.
Напомиње да, упркос бројним апелима који трају, како каже, пуних девет година, црногорска влада још није усвојила Декларацију против бацања хране, као што је то урађено у Европском парламенту још 2012. године.
Извор: РТЦГ