Истина о Гаравицама ни након 80 година није изашла на видјело
Предсједник Одбора "Гаравице 1941" Небојша Куштриновић рекао је да је то подземни град Срба гдје леже хиљаде и хиљаде невиних жртава.
Он је уочи 80 година од покоља, које ће бити обиљежено сутра, навео да су, уз велику помоћ Удружења "Уна", успјели да из заборава истргну стравичне злочине у којима је било и страдалих Јевреја и Рома.
- Истина је, не знам због чега, прећуткивана. Одмах након рата подигнут је и споменик на којем је писало да је од усташке руке убијено 12.000 Срба, да би касније, током политике бивше Југославије, та истина била потиснута, а на спомен-подручју Гаравице стоји да су тамо жртве фашистичког терора - истакао је Куштриновић.
Dodik na obilježavanju 80 godina od stradanja Srba u Garavicama #RTRS #RTRSvijesti https://t.co/VgCY9SiIe8
— RTRS vijesti (@RTRSvijesti) September 3, 2021
Гаравице, навео је он, заслужују много већи обим и приче о њима и истраживања.
- Заборав је убијање истине, али ми нећемо дозволити да та истина буде убијена. Исто тако, историја је велика учитељица живота, а нажалост, ми смо кроз ове деценије показали да смо понављачи. Ово не радимо само због нас Срба, већ због свих народа да се никада никоме ништа ни слично не догоди - поручио је он.
Куштриновић је подсјетио да је прва субота у септембру дан када Влада Српске обиљежава страдање у Гаравицама, јер је покољ трајао од јуна до почетка деветог мјесеца.
- Остајемо на путу откривања истине. Истражујемо историју, а већ постоје и нови подаци који указују да број страдалих премашује и 17.000 - закључио је Куштриновић.
Предсједник Удружења "Уна" Бошко Стојисављенић, коме су страдали сви мушки чланови породице са мајчине стране, рекао је да је злочин дуго и детаљно припреман, а брзо изведен.
- Јавност зна мало, можда и нимало. Истина је скрнављена јер је тако одговарало Брозу и осталима - рекао је Стојисављенић, додавши да су први злочини НДХ почињени у Бихаћу.
Он је навео да је још као дијете кришом могао да чује о великом покољу у Гаравицама који је завршен убиством хиљадама људи, око Илиндана, а на тај дан се народ, како је нагласио, окупљао и првих година након злочина.
- Скривање злочина је трагедија на коју насједа српски народ - нагласио је Стојисављевић, додавши да у прилог томе иде и ужасна слика о бројним стратиштима.