

Први пут у свијету на помолу рат због воде (ВИДЕО)

Брана "Препород" требало би да буде завршена 2023. године и највећи је економски пројекат у Етиопији, инвестиција вриједна 4,7 милијарди долара.
Планирано је да, када буде готова, производи 15.000 гигавата струје. У Етиопији се надају да ће тако постати највећи извозник електричне енергије у Африци. Међутим, Египат, али и Судан, земље које су низводно на Нилу од бране, и чији је опстанак вијековима везан уз ову ријеку, страхују да ће остати без воде у периоду акумулације језера.
Напетост траје већ дуго, а сада је посебно заоштрена.
Прво је етиопски генерал Бута Бачата Дебеле, задужен за изградњу бране у министарству одбране, рекао у телевизијском интервјуу за РТ да његова земља “не жели да решава питање бране са Египтом и Суданом војним путем, али да је спремна и за тај сценарио“. Додао је да би о питању бране требало дискутовати преко Афричке уније, али и да “египатска страна не жели да рјешава проблем кроз дијалог“ и да “одбацује све приједлоге“.
- Мислим да су преговори најбоље рјешење и они неће успјети да ријеше проблем војним путем. Они неће покушати да нападну брану, али чак и да то ураде, неће моћи да ријеше проблем или да униште брану, јер њу не могу уништити авиони и они знају колико је чврста - рекао је етиопски генерал.
Појаснио је и да је почела друга фаза пуњења бране, те да би послије тога, уколико би неко срушио брану, “Египат и Судан били збрисани“.
На ријечи етиопског генерала одговорио је египатски министар спољних послова Самех Шукри.
Он је за египатску телевизију МБЦ рекао да су етиопски наводи о војном рјешавању, као и војним способностима Египта, “провокација“.
- Ми знамо шта је интерес Египта, а то је право на воду, а знамо и као да бранимо права египатског народа - рекао је Шукри.
Египатски министар је истакао да његова земља “увијек покушава да користи мирне методе и механизме међународних институција, што не мијења чињеницу да смо способни и одлучни да одбранимо интерес египатског народа“.
Он је оптужио Етиопију да крши међународне уговоре када је у питању коришћење воде из Нила, као што су уговори из 1929. и 1959. године, али и онај из 2015, који предвиђа да пуњење језера почне тек када се постигне договор заинтересованих страна.
Египат је, баш као и Судан, поднео захтјев за одржавање сједнице Савјета безбједности УН по овом питању.
Званичници и Египта и Етиопије више пута су изјављивали да је питање воде из Нила “питање живота и смрти“.