Тегелтија: Политичко Сарајево истјерало Србе са челних позиција у правосуђу на нивоу БиХ
Тегелтија је указао да је избор руководства ВСТС-а незаконит, као и да је избор предсједника Савјета довео до тога да од осам руководних позиција у правосуђу на нивоу БиХ данас буде пет Бошњака, два Хрвата, један из реда осталих и ниједан Србина или неко други из Републике Српске.
- Према овоме изгледа да се сва правосудна памет и поштење у правосуђу концентрисало у Федерацији БиХ, док су сви људи из Републике Српске корумпирани, криминалци, лопови, пуни афера... - рекао је Тегелтија.
Он сматра да реченица Бакира Изетбеговића о Србима као лошем народу и Валентина Инцка о српском народу као народу на погрешној страни историје добијају своју стварну димензију на терену правосуђа БиХ, јер се овим избором у ВСТС показује да се "Србима као таквима и Републици Српској не смије дозволити руковођење на нивоу БиХ, уколико не проводе политике политичког Сарајева".
- Ово очито представља пожељни модел такозване функционалне БИХ у визији Изетбеговића и Инцка. Нема аутентичних Срба из Републике Српске на управљачким позицијама и `мирна Босна` - истакао је Тегелтија.
Тегелтија је оцијенио и да је све ово директна посљедица преношења политичких битака из Републике Српске на ниво БиХ у намјери да се путем правосудног апарата БиХ произведе промјена власти у Републици Српској.
Прегласавањем српских чланова, за предсједника са четверогодишњим мандатом, ВСТС изабрао је Халила Лагумџију, умјесто Милана Тегелтије који је у децембру прошле године поднио оставку.
Лагумџија, судија Суда БиХ, добио је осам гласова, наспрам седам колико је освојио судија окружног суда у Бањалуци Срђан Форца који је претходно изабран на упражњено Тегелтијино мјесто у Савјету.
За потпредсједнике Савјета изабране су Биљана Симеуновић из реда српског народа и Санела Горушановић Бутиган која се изјашњава као Хрватица.
Овим чином Срби су потпуно и неуставно елиминисани са челних позиција из правосудних институција на нивоу БиХ.