

Опасна страна друштвених мрежа - смртоносне игре на интернету заокупљају младе (ВИДЕО)

Трагедија која је потресла регион је смрт 10-огодишњег дјечака из Србије, који се објесио због изазова Блекаут на Тик Ток-у. Стручњаци упозоравају - насиље се преселило на интернет, дјеца одрастају у изузетно изазовним временима. Апелују на родитеље да максимално ограниче дјеци вријеме које проводе на друштвеним мрежама.
Тик Ток је популарна друштвена мрежа на којој се све чешће подстиче опасно понашање међу тинејџерима. Најновији бизарни изазов Блекаут био је погубан за 10-огодишњег дјечака из Србије и дјевојчицу из Италије. Дјечак из Београда се наводно случајно угушио каишем учуствујући у овом изазову, док се дјевојчица из Палерма сатима борила за живот након што су је родитељи у бесвјесном стању и са телефоном у руци нашли у купатилу њихове куће.
- На на почетку је било драматично јер су реаниматори учинили све како би дијете оживјело, али нажалост, иако је срце одмах почело куцати, мозак је предуго патио од недостатка кисика због дављења. Дакле, након неколико сати неповратне коме дошли је до церебралне смрти - изјавила је шеф дјечије интензивне његе у болници „Ди Кристина“ у Палерму Гаетана Лацаро.
Према незваничним информацијама, до сада се широм свијета 82 дјеце угушило због Блекаут изазова на Тик Ток-у. Опасни изазови на друштвеним мрежама за дјецу су постали нормална ствар, а друштвене мреже их додатно подстичу. Што бизарнији снимак заначи више лајкова и пратилаца на мрежи, упозоравају стручњаци.
- Потреба за прихватањем од вршњака и доказивањем нарочито код основаца је главни разлог због чега учествују у опасним изазовима - истиче психолог из Бањалуке Маја Ковачевић.
Стотине малишана тешко је повријеђено, а двоје је преминуло, учуствујући у још једном Тик Ток изазову - популарно названом ломљење лобање. Циљ је да три учесника скоче што више, а оном у средини подметнути ногу у зраку како би при паду што јаче ударио главом о под.
Родитељи су свјесни проблема. Отац тинејџера Владимир Бранковић, иако се годинама професионално бави спортом, каже да је свакодневна борба како дјецу спријечити да мање времена проводе уз телефон и игрице.
Владимиров син 12 годишњи Вукашин, каже да воли бити на интернету зато што може научити нешто ново. Ипак, каже да иако користи Тик Ток, никада не би учествовао у неком опасном изазову.
И родитељи и стручњаци сматрају да је награђивање опасног понашања на интернету, један облик кибернетског малтретирања и да се то мора спријечити. Италијанске власти покренуле су тужбу против Тик Тока због уоченог "недостатка пажње на заштити малољетника".
Полицији у Српској до сада нису пријављени овакви опасни изазови на друштвеним мрежама. Контролисати дјецу на друштвеним мрежама све је теже – али мора се наћи начин, сматра струка.
Научна истраживања су показала да су вршњачко електронско насиље и разни опасни изазови данас израженији на друштвеним мрежама него у стварном окружењу, и да дјеца млађа од 13 година, која више од два сата дневно користе интернет, показују поремећаје у пажњи, учењу, исхрани и спавању.
Једини начин да се спријечи лијечење посљедица је строго ограничити вријеме које дјеца проводе у виртуелном свијету, сагласни су и родитељи и струка.