Стиглe вакцине за 1.000 лица, биће прослијеђене Агенцији за лијекове
Шеранић је истакао да ће прво бити вакцинисани здравствени радници у ковид одјељењима.
Шеранић је рекао да је посебно важно да Српска има обезбијеђене све капацитете за чување вакцине, да се квалитет вакцине не доведе у питање, те појаснио да се руска вакцина чува на температури од минус 20 степени и да се након одмрзвања треба употријеби у року од два сата.
Шеранић је објаснио да ће се вакцина чувати у Институту за јавно здравство, те да ће непосредно прије вакцинације, у транспортним фрижидерима, бити достављана здравственим установама.
Према његовим ријечима, Институт ће у сарадњи са компанијом "М:тел" омогућити активирање кол центра, посредством којег ће грађани моћи да се пријаве за вакцинацији и добију све потребне информације.
Шеранић је нагласио да све препоручене мјере у Републици Српској остају на снази до 22. фебруара.
Он је навео да је тренутна епидемиолошка ситуација, без обзира на одређену стабилизацију у јануару, и даље неповољна.
Републички штаб за ванредне ситуације дао је сагласност на оквирно процијењен износ од 15 милиона КМ, а односи се на набавку руске вакцине за Републику Српску, у количини за 200.000 особа. pic.twitter.com/ZmgcZko5Yn
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) February 1, 2021
Шеранић је рекао да ће Институту бити упућено 5.000 PCR тестова, које је донирала једна кинеска компанија.
Ruske vakcine stigle u Srpsku #RTRS #RTRSvijesti https://t.co/WYhmeH933X
— rtrsvijesti (@RTRSvijesti) February 1, 2021
Директор Института за јавно здравство Републике Српске Бранислав Зељковић рекао је да је Републички штаб за ванредне ситуације дао данас сагласност за издвајање 15 милиона КМ за набавку 200.000 руских вакцина.
Он је истакао да ће вакцине долазити сукцесивно, те да ће прве дозе бити искориштене за вакцинацију здравствених радника у Српској.
- У марту се очекује долазак 200.000 руских вакцина - рекао је он.
Odobreno 15,6 miliona KM za sprovođenje vakcinacije #RTRS #RTRSvijesti https://t.co/j27V1Hfru0
— rtrsvijesti (@RTRSvijesti) February 1, 2021
Зељковић је навео да ће тренутна количина вакцина која је из Русије стигла на сарајевски аеродром бити прије свега употријебљена за анализу у контролној лабораторији Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ, да би наредни већи контингент вакцина који буде дошао био аутоматски упућен у здравствене установе, да би се могло приступити вакцинацији.
Према његовим ријечима, очекује се да у фебруару стигне првих 200.000 доза, а у марту других 200.000 доза, да би се тако омогућило да особе које су примиле прву дозу вакцине "Спутњик", након 21 дана приме другу дозу и буду дуготрајно заштићене.
Навео је да ће сљедеће седмице бити организована обука здравствених радника здравствених установа, прије свега примарног нивоа, а затим и секундарног, које су одредиле своје представнике.
- План вакцинације је жив организам и молимо грађане за стрпљење, јер нам је првенствено циљ да заштитимо оне категорије које имају највећу могућност за развијање тешке клиничке слике и медицинске раднике који брину о њима - рекао је Зељковић.
Он је појаснио и да пријаве грађана за вакцинацију не зависе од доласка вакцине, те да ће вјероватно раније бити организоване, како би се могли планирати термини у будућности.
- Почетак вакцинације грађана очекује се оног тренутка када у Српску дође контингент од 200.000 доза за 100.000 особа, те ће у том моменту кренути масовна вакцинација - рекао је Зељковић.
Позвао је грађане да се за сваку недоумицу коју буду имали у вези са вакцином обрате Институту, Министарству здравља и социјалне заштите Српске, или у здравствене установе, јер ће ту добити адекватну информацију.