Кумкват стигао и на крајњи југ Српске (ВИДЕО)
Кумкват, или фортунела, како је још зову, врста је цитрусног воћа веома слаткастог окуса, специфичног изгледа и начина конзумирања.
Mало зимзелено дрво поријеклом је из Кине. Разгранате зелене крошње лијепих и мирисних цвјетова, пуна здравих "златних" плодова, ова биљка може имати и декоративну улогу.
Драган Шаренац у кућном дворишту већ десетак година узгаја једно стабло кумквата.
- Први пут сам видио ову воћку у зимском периоду, била је са плодовима и јако ми се то свидјело. Пожелио сам да имам ту воћку у свом дворишту, прије свега због декорације јер прелијепо изгледа, поготово у зимском периоду када је вегетација оскудна, заиста је то прави угођај за очи и душу - рекао је Шаренац.
Плодови својим изгледом подсјећају на мале наранџе, а за разлику од наранџе једе се са кором, која такође има пријатан, мало горкаст укус.
"Златни" плодови су права ризница храњивих материја.
- Кумкват припада породици агрума, једе се са кором. Укус је слаткокиселкаст, плодови су јако здрави, освјежавајући - истакао је Шаренац.
Постојбину Кину, одакле потиче, ова биљка може замијенити нашим предјелима. Клима и земљиште одлични су за гајење овога воћа. Једноставно је за узгој, отпорно на ниске температуре, каже агроном Раде Пејовић.
- Кумкват се сади у прољеће када престану касни прољетни мразови. Цвјета у априлу и мају, самооплодна биљка, сазријева у новембру и децембру. Плодови могу остати на стаблу још неко вријеме да буду укусни и киселкасти - објаснио је Пејовић.
Кумкват не захтјева неке специјалне услове за узгој, али ипак морамо провести одређене агротехничке мјере. Резидба захтјева залијевање током љета.
Ово воће, као и већина цитруса, садржи велику количину витамина Ц, А и Е.
Постоје многа љековита својстава овг драгоцјеног воћа - јача имунитет, помаже код дијабетеса, побољшава кардиоваскуларни систем.
- Успут сам сазнавао и о љековитим својствима. Не знам да ли постоји уопште и љековитије воће, да је тако богато разнм витаминима и минералима, високе количине калцијума,калијума, и гвожђа. Добро је за лијечење и превенцију разних обољења, подиже имунитет, добар је за остеопорозу, регенерацију коже, а препоручују га и дијабетичарима - нагласио је Шаренац.
Златни плодови кумквата можда нису нашли мјесто у нашим вртовима или балконима колико би требали. Ово је уједно и украс балкона или дворишта, али и укусна и здрава воћка.
- Ја бих препоручио свима ко има парче земљишта у башти или на балкону, да посади ово драгоцјено дрво, да има квалитетне и љековите плодове - рекао је Пејовић.
Можда баш ова прича инспирише некога да засди ово драгоцјено стабло.