

Помен за 12.000 Срба страдалих у добојском логору (ВИДЕО)

Ријеч је о првом логору у цивилизованој Европи који је организовала Аустроугарска у којем је од 1915. до 1917. године 12.000 људи изгубило живот.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић рекао је да је добојски логор формиран због намјере Аустроугарске да затре национални идентитет српског народа и формира "босанску нацију", те да је план о стварању такве нације и данас присутан.
- Аустроугасрка власт је на данашњи дан прије 105 године у Добоју формирала први концентрациони логор у модерној Европи 20. вијека кроз који је прошао 45.791 логораш и који је био намијењен искључиво за Србе - подсјетио је Милуновић.
Он је навео да су Аустроугари покренули етничко чишћење уз ријеку Дрину с намјером да у тај празан простор населе несрпско становиштво, а Србе са тог подручја интернирају у овај логор, а касније и у друге концентрационе логоре.
Милуновић је прецизирао да је кроз добојски логор прошао 45.791 логораш, од чега је 33.699 са подручја БиХ, а остали из Србије и Црне Горе.
Он је навео да је план асимилације Срба и стварање "босанске нације" и данас присутан.
- То је видљиво на многим нивоима гдје се покушавају централизовати многа овлашћења која има Република Српска и довести до унитарне и централизоване БиХ, у намјери да се Србима покуша укинути етнички, културни, вјерски и политички идентитет - изјавио је Милуновић.
Милуновић је указао на постојање таквих намјера и да је Република Српска једини оквир у коме Срби на овим подручјима могу бити слободни.
Вијенце на споменик "Добојски логор 1915-1917", који се налази на мјесту некадашњег логора у непосредној близини садашње жељезничке станице, у име институција Републике Српске положили су министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, министар енергетике и рударства Петар Ђокић и посланик у Народној скупштини Српске Срђан Тодоровић.
Вијенце је положила и делегација Трећег пјешадијског Република Српска пука Оружаних снага БиХ, Генералног конзулата амбасаде Републике Србије у Бањалуци, руководства града Добоја, те удружења од јавног интереса проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске.
Делегације су претходно положиле вијенце код Спомен-костурнице у добојском Саборном храму Светих апостола Петра и Павла, а свештенство добојског Архијерејског намјесништва служило парастос за страдале.
Према подацима из књиге "Добојски логор" аутора Душана Паравца, писане на основу црквених докумената и изјава преживјелих логораша, аустроугарски логор био је на простору садашње добојске жељезничке станице, а заробљени Срби били су смјештени у дрвеним баракама, у којима су претходно угинули коњи аустроугарске војске од заразне болести сакагије.
Логор је основан 27. децембра 1915. године и био је у функцији до 5. јула 1917. године.
У помен жртвама добојског логора Српска православна црква је у септембру 1938. године објавила књигу "Споменица 1915-1917" и у порти добојског Саборног храма Светих апостола Петра и Павла освештала изграђену Спомен-костурницу, у којој се налазе ексхумирани посмртни остаци око 12.000 жртава аустроугарског логора.
Обиљежавање 105 године од интернације Срба у добојски логор организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиција ослободилачких ратова.