Будимо дио акције отварања прве Банке хуманог млијека у Српској (ВИДЕО)
Скоро цијелу трудноћу, око шест мјесеци, Александра Дошло је провела у болници, ишчекујући могући пријевремени порођај. У болници су остали и након порођаја, током прва три мјесеца Маријиног живота.
- Марија нема неке теже дијагнозе, највећи проблем су јој била плућа, инфекције и сепса, али стим смо се изборили. Њен први оброк био је од само три милилитра млијека - прича мајка пријевремено рођене дјевојчице.
Александра и друге мајке пријевремено рођене дјеце у Српској, имају велику подршку "Мрвица" , удружења основаног 2016. године. Тренутно имају око 120 активних чланова.
- Као члан овог удружења имам велику помоћ која се односи на организовање љекарских прегледа и контрола, као и искуства многих мајски које су све то прошле са својом дјецом. Увијек неко нешто више зна - каже Јелена Ћетковић, чланица Удружења "Мрвице".
У Српској се сваке године прије времена роди око 350 дјеце. А сваки попијени милилитар мајчиног млијека је значајан за њих, јер му је оно и храна и лијек.
- Ниједно вјештачко млијеко не може надомјестити мајчино млијеко. Прије свега мајчино млијеко има имунолошке особине, а затим посебне нутритивне и пробавне карактеристике због чега дјеца која се њиме хране значајно рјеђе имају упалне болести цријева, некротични колитис, и још нека обољења која су веома тешка у том периоду и значајно угрожавају лијечење - истакла је шеф Одјељења дјечије хематоонкологије Клинике за дјечије болести Универзитетског клиничког центра Јелица Предојевић-Самарџић
- У Европи постији неколико стотина банака хуманог млијека, а бројне студије су показале да је мајчино млијеко веома важно за исхрану и развој новорођенчади - рекао је директор УКЦ Републике Српске Владо Ђајић.
Отварању Банке мајчиног млијека можемо допринијети сви, позивом на хуманитарни број 1411.