Полиција друмом, мигранти шумом; Екипа РТРС на ентитетској линији (ФОТО/ВИДЕО)
У Великој Кладуши почели су протести мјештана који траже од кантоналних власти да овај проблем што прије ријеше. Кантонални МУП поставио је пунктове на улазе у кантон и на међуентитетску линију, гдје од сриједе не дозвољавају пролаз мигрантима.
Из Републике Српске поручују да нема задржавања миграната у Српској.
У Унско-санском кантону одлучили су да зауставе прилив миграната, постављајући полицијске патроле на границама кантона. Кантоналне власти кажу да немају довољно ни средстава ни људства, а и смјешатаја за мигранте је све мање.
Један од пунктова обишла је и наша екипа. У разговору са полицијом добили смо информацију да је у току дана заустављено 27 миграната, који су задржани у кампу.
Наша екипа разговарала је и са мјештанима Кључа који сматрају да им је угрожена безбједност, јер су доста пута били свједоци како мигранти својим понашањем ремете јавни ред и мир. Кажу да су и помагали мигрантима и да имају саосјећања за породице, али не желе насилно понашање у свом дворишту.
Мигранти, који су задржани на међуентитетској граници код Кључа, кажу да им је крајње одредиште Европска унија. До тада, желе у Бихаћ, али их тамо не прихватају.
- Полиција обавља свој посао, то није проблем. Власти Бихаћа су проблем, јер су овдје лоши услови - каже један од миграната.
На катастрофалне услове упозаравају и из Црвеног крста. Понављају да контролни пункт није камп и да је одлука кантоналних власти да задрже мигранте на ентитетској линији неприхватљива.
- Ова мјера која је донесена, без обзира на ситуацију у кантону, неће донијети ништа ново. Мислимо да то није уреду - каже Санела Клепић из Црвеног крста - Кључ.
Што се тиче Републике Српске, став је јасан - нема задржавања миграната на територији Републике Српске. Предсједница Жељка Цвијановић каже да су ствари одавно измакле контроли, али да ће Српска заштитити своје грађане.
- Ми ћемо на сваки могући начин, користећи све што нам закон дозвољава, штитити територију Републике Српске у складу са закључцима Владе, који кажу да овдје неће бити никаквих мигрантских насеља, кампова, сабирних центара и било каквог другог организованог вида живота за мигранте, јер напросто нисмо у стању да то организујемо - рекла је предсједница Српске.
Ситуацију је коментирасао и бошњачки члан Предсједништва Шефик Џаферовић који је истакао да мигрантском кризом мора управљати заједнички ниво власти, те да посебну одговорност на том плану има Савјет министара.