latinica  ћирилица
21/07/2020 |  15:11 ⇒ 15:27 | Аутор: СРНА

Неопходна помоћ Владе Српске за наставак пословања и очување радних мјеста

Представници хотелијера и других привредних друштава из области туризма и угоститељства у Републици Српској предложиће Влади Српске да настави са пакетом помоћи како би у овој дјелатности, која је међу најугроженијим усљед пандемије вируса корона, била сачувана радна мјеста и настављено пословање.
Бања Лука: Састанак хотелијера са редставницима Привредне коморе - Фото: СРНА
Бања Лука: Састанак хотелијера са редставницима Привредне комореФото: СРНА

На данашњем састанку у Бањалуци, који је организовала Привредна комора Републике Српске, наведено је да је помоћ неопходна јер са тренутним бројем ноћења и гостију хотелијери не могу наставити рентабилно пословање, те да ће, уколико она изостане, бити принуђени да смањују број радника или их отпуштају, те затварају објекте.

Предсједник Подручне привредне коморе Бањалука Горан Рачић рекао је да је један од захтјева да Влада Српске у наредним мјесецима прати стање у овој дјелатности, односно запосленост и приходе, те да се настави пакет помоћи и да запослени имају минималне плате и уплаћене доприносе.

Рачић сматра да је потребно успоставити и дијалог са Институтом за јавно здравство Српске како би се дефинисале нове мјере за угоститељство, односно да се број посјетилаца дефинише за метре квадратне, а не за број гостију.

- Хотелијери имају примједбе и на цијену електричне енергије и у дијалогу са Електропривредом Републике Српске покушаћемо дефинисати нове услове за цијену струје, посебно у кризном периоду - рекао је Рачић новинарима у Бањалуци.

Према његовим ријечима, хотелијери ће тражити и да им се репрограмирају све обавезе према "Електропривреди" и комуналним предузећима.

Рачић је навео да хотели у Српској усљед вируса корона већ од 15. марта нису имали госте, додавши да је ова привредна дјелатност угрожена јер је у јуну попуњеност капацитета била свега седам одсто, што онемогућава одржавање запослености.

Директор бањалучког хотела "Босна" Раденко Дамјановић рекао је да ће, уколико не добију помоћ, у овом хотелу морати да смање број радника или да затворе хотел.

Он је додао да је попуњеност капацитета у овом хотелу само 10 одсто у односу на прошлу годину.

Дамјановић је навео да у овом периоду није било отпуштања радника, већ да нису продужавани уговори за петнаестак радника којима су они истекли.

Директор бањалучког хотела "Палас" Мирослава Пијетловић рекла је да у априлу није остварено ниједно ноћење, у мају 0,5 одсто, а у јуну око 10 одсто, што је недовољно за рентабилно пословање овог хотела са 15 запослених.

Она је додала да су у овом хотелу подржали апел Владе Српске, те су задржали све раднике.