Некажњени злочин у Добровољачкој показује да правосуђе БиХ није независно
- Како сада ствари стоје апсолутно је јасно да породице српских жртава неће дочекати правду пред правосуђем БиХ и да без активне улоге Тужилаштва Србије многи злочини над српским народом у БиХ и Хрватској ће остати некажњени - сматра Линта.
Линта је истакао да претходна пракса показује да циљ правосуђа БиХ није било кажњавање свих ратних злочинаца без обзира на националну и вјерску припадност већ су се селективним приступом штитили лажни хероји из реда бошњачког народа.
Бошњачки политичари, додао је, упорно промовишу лажни и ратнохушкачки мит о Србима као агресорима и Бошњацима као јединим жртвама рата.
Линта је нагласио да због тога Бошњаци настоје да заташкају ратни злочин у Добровољачкој и многе друге ратне злочине над Србима на начин да се не кажњавају злочинци из реда њиховог народа.
Он је напоменуо да све чињенице говоре да су главни кривици за трагичне догађаје у Добровољачкој високи фукционери тадашње Републике БиХ.
Линта је оцијенио да напад тзв. Армије БиХ и муслиманских паравојних формација на колону припадника ЈНА 2. и 3. маја 1992. године у Добровољачкој улици у Сарајеву јесте свиреп ратни злочин над недужним војницима, официрима и грађанским лицима у служби у ЈНА.
Трагична је чињеница, додао је, да ни послије 28 година од крвавог злочина породице жртава нису добиле одговоре ко је наредио и поубијао невине младиће, као и зашто нико није одговарао за њихово страдање.
- У питању је само један у низу некажњених ратних злочина против српског народа у БиХ која недвосмислено говори о лицемјерју и поразу правосуђа БиХ, као и Хашког трибунала и међународног ратног права. Пред очима међународне заједнице и уз гаранцију мировних снага УН извршен је мучки напад на колону ЈНА која се мирно повлачила из Сарајева - подсјетио је Линта.
У нападу на колону ЈНА, која се мирно повлачила, 2. и 3. маја 1992. године муслиманске паравојне снаге убиле су 42 војника, 71 ранили, а 207 заробили и мучили у својим казаматима.