Радончић: БиХ не може сама носити терет нове мигрантске кризе
Истакавши да је у кризи коју је назвао "међуконтинентално пресељавање народа" сва одговорност да се ти мигранти зауставе на земљама ЕУ, јер ти људи не желе у БиХ, већ у Њемачку и друге западне земље.
- Користићемо сва легална средства да заштитимо суверенитет БиХ, а за то ће нам требати договори са члановима Предсједништва БиХ, министрима у Савјету министара и са другим нивоима власти - рекао је Радончић.
Он је нагласио да БиХ не може пристати да ти људи поново дођу на хрватску границу и да БиХ буде "плато за мигранте".
- Не смијемо дозволити да БиХ буде простор на којем ће трговци људима бирати најбољи кадар и просљеђивати их ЕУ, а нама остављати људе са криминалном или терористичком прошлошћу, наркомане. Ми не можемо утврдити њихов идентитет јер злоупотребљавају закон и цијело то доказивање препуштају БиХ, гдје се лажно представљају, а лична документа уништавају - рекао је Радончић.
Он је констатовао да је БиХ "преспавала четири године" и да бивши министар за људска права и избјеглице у Савјету министара Семиха Боровац није схватила како треба да води ово министарство, те подсјетио да није промијењен ниједан закон и да није запослен ниједан нови гранични полицајац упркос чињеници да их тренутно недостаје 1.200.
Радончић је навео да је сусједна Хрватска у посљедњих четири године у граничну полицију која има више од 6.000 полицајаца уложила 27 милиона евра, а БиХ ни цент.
- О безбједносном питању у БиХ од почетка прилива илегалних миграната нико апсолутно није бринуо - рекао је Радончић.
Радончић је истакао да Гранична полиција БиХ има помоћ Дирекције за координацију полицијских тијела, Агенције за истраге и заштиту БиХ и Министарства унутрашњих послова Републике Српске, те да је радила максималним капацитетима које "људски фактор може да поднесе".
Он каже да у том смислу не може бити замјерки према полицијским структурама у БиХ, наводећи да тренутно 25 километара граничне линије чува један полицајац и да је јасно је да је граница превише порозна и да се сада практично спасава што се може спасити.
- Замјерке постоје због недостатка политичког лидерства у сучељавању са мигрантском кризом која траје већ три године и гдје су поједини кантони као што је Унско-сански, а сада и Тузлански кантон препуштени сами себи - рекао је Радончић.
Он тврди да терет мигрантске кризе у БиХ углавном носи територија Федерације БиХ и да је углавном ријеч о простору на којем живе Бошњаци.
- Ми сада имамо око 6.000 миграната и мислим да бројка од 10.000 миграната које помињу наши пријатељи из ЕУ није реална - тврди Радончић.