latinica  ћирилица
01/03/2020 |  19:46 ⇒ 20:03 | Аутор: РТРС

Забринутост због мигрантске кризе - Грчка прва на удару

Забринутост због могуће нове мигрантске кризе расте у цијелој Европи. Грчка је прва на удару, а слиједи Бугарска па Сјеверна Македонија, БиХ и Србија. Грчки министар спољних послова Никос Дендијас затражио је од високог представника ЕУ за спољне послове и безбједност Жозепа Бореља ванредан састанак. Грчки премијер Кирјакос Мицотакис заказао је за вечерас састанак Националног савјета за безбједност.

На хиљаде миграната који се крећу према Грчкој, након што је Анкара објавила да неће задржавати мигранте, пробиле су грчко-турску границу у недјељу на неколико мјеста, укључујући и морски дио. Нико поуздано не зна колико је миграната ушло у Грчку. Турска говори о десетинама хиљада, а Грчка о неколико стотина.

Сулејман Созу, министар унутрашњих послова Турске, изјавио је да је до недјеље ујутро у 9.55 часова, 76.358 миграната прешло је границу у покрајини Едрине.

- Они који долазе на грчку територију требају да буду ухапшени и затворени. Ово није легалан начин уласка - рекао је грчки министар одбране Николаос Панајотопулос.

Грчка влада оптужује Турску за оркестрирани напад на своје границе и активно усмјеравање миграната, док се Анкара ни не труди да то демантује.

Ставрос , предсједник локалне заједнице у селу Кастаниес, истиче да турски војници патролирају са великим маказама у рукама и сијеку ограду како би илегални мигранти могли да прођу.

- То је престало када је, случајно, наишла грчка војна патрола - додаје Замалидес.

Анкара је данас објавила да су оборили два сиријска авиона, у склопу војне кације “Прољећни штит“, као одмазду за убиство 33 турска војника у нападу сиријских снага у Идлибу, што је и био повод да Ердоган отвори границе мигрантима.

Међународна организација за миграције наводи да је на грчко-турској граници око 13.000 људи. До касно у суботу аутобуси у турским градовима пунили су се мигрантима, наводи та организација. Више од 500 миграната стигло је на Егејска осртва, од тога око 200 на Лезбос. Стратис Албанис, ставновник Лезбоса, истиче да проблем миграната није само проблем Грчке, већ у цијеле Европе.

- Европа мора да се укључу у рјешавање и мора да покаже солидарност са државама чланицама - рекао је он.

Само је питање дана када ће оживјети балканска мигрантска рута из 2015. Србија је спремна за нови талас мигрантске кризе, каже српски комесар за избјеглице Владимир Цуцић. Додатне полицијске снаге послане су ка Шиду на границу са Хрватском.

- Очекујемо значајанији прилив миграната из цијеле Турске, тако да се може очекивати велики притисак, не само на грчку, него и на бугарску границу. Очекујемо да нико неће дозволити да се понови 2015. година, немате право да два пута кажете да вас је изненадио талас од десетина хиљада људи - додаје Цуцић.

Према споразуму из марта 2016. са ЕУ, Турска се обвезала да ће задржати мигранте у Турској, док Брисел заузврат даје финансијска средства Анкари. Турска тврди да ЕУ није испоштовала свој дио споразума. Европа за сада млако реагује. Послали су појачање Фронтексу у Грчкој. Надају се да ће се Турска предомислити и затворити границе, иако је Ердоган био прилично јасан.

Грчка је била улазна европска земља за хиљаде миграната 2015. и 2016., а већ је преко 40 хиљада миграната смјештено на Егејским острвима гдје живе у пренасељеним камповима.