Нове мјере популационе политике у Српској
Ово је најавила предсједница Републике Српске, Жељка Цвијановић, наводећи да је план угледати се на Мађарску, која има позитивна искуства у вези са популационом политиком.
Посао и кров над главом – када се ова два услова испуне, планирање породице није баук. Због прилике да купе стан по условима који неће значити деценијску отплату кредита, Милица и Радослав Ристић убрзали су почетак заједничког живота.
- Ми плаћамо 30 одсто, изађе нас 29.000 КМ и онда ћемо преко кредита отплатити тај износ граду - каже Радослав.
Добој је први град у Српској који се са лошом демографском сликом ухватио у коштац конкретном мјером. У први мах град финансира куповину 100 станова за младе брачне парове. 19 је већ додијељено, а на овоме се не планира стати.
- На некој од наредних сједница ћемо донијети одлуку да добијањем трећег дјетета млади брачни пар стиче право на трајно власништво стамбене јединице коју је добио по овим повољним условима - појаснио је градоначелник Добоја Борис Јеринић.
У Требињу је у току градња 40 станова које ће млади брачни парови моћи да купе по повољним условима.
- Оно шо је јако битно је да се нашло рјешење да цијена метра квадратног буде 1.250 КМ у самом центру града, гдје је отприлике комерцијална цијена 1.800 КМ - каже Мирко Ћурић, градоначелник Требиња.
Ово су први покушаји локалних заједница да зауставе одлазак младих и промијене суморну демографску слику. На истом трагу требало би да буду нове мјере које би Српска требало да копира од Мађарске – земље чије се популационе мјере сматрају оштрим и успјешним.
Пореске олакшице, кредити који се отписују по добијању дјеце, први су на листи.
- Имамо један нови приједлог који захтијева да се договоримо, ако се ишта може договорити у овој земљи, али ето он би подразумијевао ослобађање од плаћања ПДВ-а за прву стамбену јединицу младих брачних парова - појаснила је предсједница Српске Жељка Цвијановић.
Демограф Стево Пашалић каже – резултати се не могу очекивати за годину дана, али у демографији 10 година није дуг период, а економске мјере прво су на чему треба радити: "Најистакнутија мјера јесу стамбени кредити, јер то спада у једну врсту економских мјера, односно једно од два егзистенцијална питања. То је стамбено питање и запослење. Тиме вежемо пореску политику и друго, то све спада у економске мјере."
Јован Радовановић на челу је удружења које окупља бањалучке вишечлане породице и каже – крајње је вријеме да се одмакне од обећања.
- Било је и помака, није све црно, али каква је ситуација, требали бисмо сви да запнемо да то што прије ријешавамо, јер бојим се имаћемо и паре и све, а нећемо имати коме дати - наводи Јован Радовановић, предсједник Удружења родитеља четверо и више дјеце "4+".
То потврђују и статистички подаци који показују да су позитиван природни прираштај у 2018. години имали само Бањалука и Источно Ново Сарајево - двије од 63 локалне заједнице у Српској.