latinica  ћирилица
08/02/2020 |  20:13 | Аутор: РТРС

Који је најбољи вид заштите од малигних обољења?

Број обољелих од малигних обољења у Српској из године у годину се повећава. Међу 5.600 обољелих годишње, половина је оних који помоћ љекара траже тек када је болест узнапредовала. Најбољи вид заштите је превенција, истиче струка. Због тога, неопходни су редовни систематски прегледи.

Дијагноза малигне болести јесте мучна, али то не значи крај, каже Стана Тихић из Костајнице, којој је прије 12 година установљен рак дојке. Захваљујући чињеници да је болест откривена у раном стадијуму, на вријеме је оперисана, а терапија је постигла жељени резултат.

- Ево, дванаеста година, никаквих проблема, јесам сада имала мало повећане маркере, али то смо стабилизовали и живот иде даље - изјавила је Тихићева.

Муке породице Тихић, међутим, ту не завршавају. Од карцинома је прије неколико година оболио и Станин супруг Авдо, коме је установљен карцином дебелог цријева.

- Свима бих препоручио да иду на вријеме ако осјете нешто на дебелом цријеву. Вјерујем, ја не знам, питао сам и доктора по чему то дође, то не знамо - рекао је Тихић.

Број обољелих од малигних болести у сталном је порасту, истичу љекари. У Приједору су током прошле године забиљежена 192 новообољела, а од почетка ове регистровано је њих 15. Осим тога што су заступљене све врсте малигних обољења, забрињава и чињеница да старосна доб обољелих - није пресудна.

- Прије свега, наш стил живота није добар, није квалитетан, и то сигурно доприности настанку малигних обољења, наравно и сви они остали фактори, од генетике и насљеђа - изјавио је онколог доктор Борис Вујановић.

Најбоља заштита је превентивно дјеловање, поручује струка. У случају било какве видљиве промјене на тијелу или у организму неопходно је посјетити љекара.

- Ако већ добијете ту болест, онда је најповољније да се она нађе у том почетном стадијуму. Томе служе ти систематски прегледи које ми треба да радимо - изјавила је начелник Службе породичне медицине  доктор Земира Ахмић.

- У нашем менталитету је да само болестан човјек иде љекару. Не, ми треба да радимо на томе да здрави људи, здраве особе не оболе - нагласио је доктор Вујановић.

Управо због тога, континуирано унапређење превенције и подизање свијести о њеном значају један је од главних задатака, тврде љекари. Према статистикама, преко 20 одсто свих смртних случајева у Српској буде узроковано неком од малигних обољења.