Земљотрес погодио БиХ, тресло се и у Бањалуци (ФОТО)
Из Хидрометеоролошког завода Републике Српске саопштено је да је земљотрес магнитуде 4,8 степени по Рихтеровој скали забиљежен у 15.11 часова са епицентром на ширем подручју Влашића.
У саопштењу се додаје да земљотрес овог интензитета може изазвати у епицентралној зони мања оштећења на старијим и слабије грађеним објектима.
Подрхтавање тла осјетило се на подручју Турбета, Травника, Горњег Вакуфа, Бањалуке, Теслића, Зенице и Витеза.
M4.8 #earthquake (#zemljotres) strikes 81 km NW of #Sarajevo (Bosnia & Herzegovina) 14 min ago. Updated map of its effects: pic.twitter.com/nRUrZ6zkgX
— EMSC (@LastQuake) November 2, 2019
Према подацима сајта EMSC, епицентар потреса био је 81 километар сјеверозападно од Сарајева, те 60 километара југоисточно од Бањалуке.
Земљотрес, забиљежен на дубини од десет километара, осјетио се у већем дијелу земље, а ово је најјачи потрес који је погодио БиХ посљедњих година.
Прве информације о штети дошле су из Травника гдје су пуцали зидови на кућама и рушили се димњаци.
- Земљотрес овог интензитета у епицентралној зони изазива прва оштећења на старим и слабије грађеним објектима. Имамо сазнања да су предмети падали са полица, да су падали и димњаци, да су слике падале са зидова, што одговара овом интензитету који смо дали од шест до седам степени по Меркалију - навела је Сњежана Цвијић Амулић, начелница Одјељења за опсерваторску сеизмологију.
Значајније материјалне штете нема. Нема ни информација о повријеђенима, потврдио је за РТРС директор Федералне управе Цивилне заштите Фахрудин Солак.
Према писањима локалних медија, у Турбету, мјесту најближем епицентру, грађани су изашли на улице.
- Оно што могу сада потврдити јесте да није било некаквих значајнијих штета, нити евентуалног повређивања грађана. Поред нелагоде и страха у тим тренуцима, других проблема нема. Скрећем пажњу да нема разлога за панику и бригу - истакао је Солак.
Током ове године тло у БиХ више пута се тресло, а према процјенама, свакодневно се у просјеку јављају три земљотреса интензитета мањег од три степена Меркалијеве скале, које региструју само инструменти. Иако не постоје механизми за предвиђање земљотреса, територија БиХ спада у сеизмички релативно активно подручје.
Повезане вијести: