Рат Индије и Пакистана однио би животе 125 милиона људи
Истраживање предвиђа колосалне губитке живота у случају таквих сукоба, који би могли да проузрокују глобални пад температуре до нивоа посљедњег леденог доба.
- Такав рат не би био пријетња само за локације које би биле бомбардоване, већ за цијели свијет - изјавио је професор наука о животној средини на Ратгерском универзитету и један од аутора студије Алан Робок.
Компјутерском симулацијом утврђено је да би свака детонација нуклеарног оружја почистила 700.000 људи, док би експлозије могле послати у атмосферу толико чаћи и крхотина да би дошло до "нуклеарне зиме", што би довело до убрзаног пада температуре, пропадања усјева и на крају до масовне појаве глади.
Главни аутор студије Брајан Тун изјавио је да би рат Индије и Пакистана био без преседана у људском искуству, пренијела је "Раша тудеј".
Индија и Пакистан тренутно имају укупно око 300 комада нуклеарног оружја, али аутори студије предвиђају да би њихов број могао порасти на 500 до 2025. године, која је у компјутерској симулацији одређена као година када би хипотетички могао да избије рат између Индије и Пакистана.
Тун је додао да се нада да ће Пакистан и Индија имати у виду посљедње истраживање.