Већа плата у здравству; Просјечна у Српској од Нове године 1.000 КМ
Нова цијена рада донијеће већу плату запосленима у здравству - од 50 до 200 марака. Тако ће бити до краја године. Од јануара, увјерен је предсједник Синдиката здравства Миленко Гранулић, може се очекивати ново повећање цијене рада и оно, каже, не би требало да буде једнако за све.
- Важно је да су преговори о повећању плата покренути након 11 година и да је показано разумијевање Владе Српске за ситуацију у којој се налазе здравствени радници који све више одлазе из наше земље - рекао је новинарима Гранулић.
Побољшање материјалног положаја запослених у правосуђу, у наредној години, било је тема састанка представника Владе и ресорног Синдиката. Неће се радити само на повећању њихових плата. Власт у Српској ће, према најави српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика, ове седмице конципирати политику повећања плата, да би почетком наредне године био достигнут најављени циљ Владе - да просјечна плата буде 1.000 марака.
- Од Нове године повећаћемо плате запосленима у образовању, а биће повећања и у области јавне управе тако што ћемо најниже плате повисити значајније, а највише благо, за један или два одсто. Тиме није резервисано само за јавни сектор, већ је циљ да и реални сектор повећа плате у складу да бенефитима - најавио је Додик.
Премијер Вишковић је, гостујући у програму Радија Републике Српске, потврдио да је формиран тим који анализира ситуацију, а резултат би требало да буду смјернице - којим путем стићи до зацртаног. Предсједник Владе опрезан је у процјенама. Морамо, каже, водити рачуна о ликвидности буџета.
- И раније сам рекао, радићемо све у том правцу, а када ће то бити, за три мјесеца, пола године, то нећу да обећавам - рекао је Вишковић.
Опрезни су и економисти. Предраг Дудуковић из Удружење економиста SWOT, истиче да би просјечна плата од 1.000 марака требало да буде резултат повећања плата не само у јавном сектору, него и у реалном сектору, што је, каже, пуно.
У протеклом периоду, плате запосленима у реалном сектору биљежиле су раст. Омогућиле су то пореске олакшице и растерећење привреде. Сигурно је да ће их морати бити још, сматрају економисти, да би плата достигла просјек од 1.000 марака.
Повезане вијести: