Умрла "плава дјевојка": Бранили јој да гледа фудбал, пресудила је себи ватром
Она је умрла након што се запалила, сазнавши да би могла да проведе шест мјесеци у затвору, објавиле су иранске полудржавне новинске агенције.
Сахар Ходајари је шокирала иранске званичнике и јавност и покренула лавину на друштвеним мрежама у Ирану, пренио је АП.
Ово се догодило у тренутку док ФИФА сарађује са иранским властима на превазилажењу забране женама да уђу на стадионе и гледају утакмице, забране која важи од Исламске револуције 1979. године.
ФИФА жели да се то питање ријеши пре 10. октобра када је Иран, првопласирани тим у Азији, домаћин своје прве квалификације за Свјетски куп против Камбоџе.
Сахар Ходајари је преминула јуче у болници у Техерану након што је задобила опекотине на 90 одсто тијела.
Она је била на респиратору од када се полила бензином испред техеранског суда Ерсхад 2. септембра, наводи ирански веб-сајт Рокна, који објављује вијести са дозволом владе.
Како је рекао њен отац, она је то учинила када је сазнала да би могао да јој суди Револуционарни суд у Ирану и да би могла да добије затворску казну од шест мјесеци.
У марту је Сахар Ходајари покушала да се ушуња на техерански стадион Азади како би гледала свој омиљени тим Естегхлал како игра против тима Уједињених Арапских Емирата Ал Аин.
Као и на другим мечевима, она се и овај пут прерушила у мушкарца носећи плаву перику и дуги капут. Надимак "Плава дјевојка" стекла је према бојама клуба за који навија, Естеглала.
Међутим, полиција ју је ухапсила након свађе и притворила.
У затвору је провела три ноћи прије него што је пуштена на слободу до почетка судског поступка.
Наводно, вратила се у суд како би преузела свој заплијењени мобилни телефон и чула да би могла да добије затворску казну.
Вијест о њеној смрти се прочула широм Ирана, а почаст јој је одата хаштагом "Плава дјевојка"
Бивши фудбалер Бајерна из Минхена Али Карими, који је одиграо 127 утакмица за репрезентацију Ирана и заговорник је укидања забране женама да иду на стадион, позвао је Иранце да бојкотују одласке на фудбалске стадионе, у знак протеста због смрти Ходајаријеве.