У регион не долазе мигранти, него поражени борци Ал Каиде
- Те људе је неко послао овдје и прије или касније ће ступити у контакт са својим борцима и употријебити их за своје циљеве. Они су обучени, опасни и екстремно тумаче вјеру. Данас су у њиховим насилним акцијама углавном окренути једни према другима - рекао је Галијашевић.
Он за "Блиц" каже да је симптоматично да већина њих нема личне документа, али да имају по више платних картица и мобилних телефона, да се представљају као мигранти, а избегавају комуникацију са матичним државама.
- Онај ко инсистира на томе да су људи који долазе мигранти, није свјестан ризика - рекао је Галијашевић и додао да овдје није ријеч о хуманитарном питању.
Галијашевић истиче да се у БиХ, због великих миграција, мијења вјерска слика, обезбјеђују свјежи радикални елементи и радикализује локално бошњачко становништво.
Он је додао да је међу људима који улазе у земље региона много оних без јасно утврђеног идентитета, већином мушкараца старости од 20 до 30 година, а ту су и жене са дјецом, које нису обичне жене домаћице, него су прошле вјерску и војну обуку, обучене су за употребу експлозива и прије или касније ће "бити употријебљене" у земљама ЕУ, првенствено Њемачкој или Француској.
Галијашевић сматра да безбједносне службе Србије много озбиљније раде по овом питању него оне у БиХ.
Европска полицијска агенција је у свом посљедњем извјештају упозорила да би повратници из Ирака и Сирије могли да представљају потенцијалну безбједносну пријетњу за Европу и регион Западног Балкана.
У извјештају је наведено присуство "џихадистичке заједнице" у Црној Гори, случај српског држављанина који је у Аустрији осуђен за тероризам, те повратак жена и дјеце, али и једног мушкарца, држављанина БиХ из Сирије.