latinica  ћирилица
28/06/2019 |  11:01 ⇒ 11:23 | Аутор: sputniknews.com

Продавнице на сјеверу КиМ од понедјељка "под кључем"

Предсједник Удружења привредника на сјеверу Космета Радош Петровић потврдио је да од понедјељка, 1. јула, прехрамбене радње, трговине и киосци, па чак и пекаре на сјеверу КиМ неће радити.
Празне рафе у продавницама на КиМ (Фото: sputniknews.com) -
Празне рафе у продавницама на КиМ (Фото: sputniknews.com)

Он је за данашњу Политику рекао да је то одлучено на састанку приватника због наметнутих такси од 100 одсто на производе из централне Србије, које су привремене приштинске институције увеле у новембру прошле године.

Петровић каже да су те таксе житеље на сјеверу Космета довеле на ивицу хуманитарне катастрофе.

Иначе, Петровић је у четвртак упутио апел међународној заједници да "стане на пут Приштини".

Неће радити ни пекаре чији су власници у протеклих десет дана чак за 60 одсто смањили испоруку хљеба.

У знак солидарности с приватницима који држе објекте с основним животним намирницама, али и робу широке потрошње, неће радити ниједан угоститељски објекат, али ни бензинске пумпе и није познато до када ће бити под кључем.

У току јучерашњег дана рафови у појединим продавницама на којима се продају хљеб, млијеко, брашно, шећер, со и зејтин били су празни.

- Посљедње залихе дуготрајног млијека смо продали. Већ десет дана не стиже дневно млијеко, као ни млијечни производи. Брашно немамо, а шећер, со и уље продајемо на килограм. Људи су у паници. Од понедјељка ће све бити затворено - казао је за Политику власник једне од радњи у Косовској Митровици.

И у апотекама у којима већ десет дана не стижу пошиљке порасла је потражња. Највише се купују антибиотици, лијекови за хроничне болести, али и антидепресиви, што је посебно изражено у посљедња три дана.

- Оно што забрињава јесте куповина антидепресива. Понестају нам залихе, а како чујемо, многи одлазе у централну Србију како би се снабдјели лијековима - каже радница једне апотеке у центру Сјеверне Митровице.

Још је непознато да ли ће у понедјељак бити затворени вртићи, али, како Политика незванично сазнаје, већ неколико дана се умјесто млијека и млијечних производа дају чајеви.

И у Клиничко-болничком центру у Косовској Митровици ситуација је изузетно тешка. Директор КБЦ-а Милан Ивановић изјавио је за Политику да су "спровели рационализацију, посебно млијека и млијечних производа".

- Успјевали смо да уз помоћ државе Србије пацијенти не осјете ове антисрпске мјере, али како су нас херметички затворили, питање је како ће болница функционисати. Знали смо с ким имамо посла, знали смо да западни ментори подржавају паклени план Приштине, па смо се донекле обезбиједили санитетским материјалом, инфузионим растворима, мада су залихе физиолошког раствора на самом крају - рекао је Ивановић.

Он је оценио да је "Приштина са западним менторима све ово раније осмислила како би се изазвао страх код Срба, али и њихов егзодус".

Додао је да вјерује да ће "уз помоћ државе Србије и овај паклени план пребродити".

- Болница ће морати како зна да лијечи пацијенте, макар допремала лијекове и санитетски материјал возилима Хитне помоћи - каже Ивановић, који додаје да ће због несташице горива запослени у КБЦ "рационализовати" превоз пацијената, па ће у једном возилу пут здравствених центара у централној Србији транспортовати по два пацијента.