

Краком Турског тока ка Српској транспортоваће се око милијарду кубика гаса
Лист наводи да је изградња званично почела јуче, иако припремни радови трају од почетка априла.
Гасовод улази у Србију код Зајечара, а излази код Хоргоша у Мађарску, док крак према Хрватској није планиран.
Наредних дана у плану је даље постављање цијеви од Велике Плане, у дужини од 55 километара, ка Ковину.
Према писању Политике, један излаз планиран је и код Ћуприје. Више од пола земљишта већ је припремљено за копање, а добијене су и грађевинске дозволе.
Градња ће даље бити настављена од Ковина до Шајкаша, у дужини од 112 километара, гдје је пола терена очишћено и спремно за постављање цијеви.
Један крак водиће од Госпођинаца да би се гас из Турског тока искористио и за пуњење подземног складишта гаса Банатски двор, пише Политика.
Проширење Банатског двора почеће наредног мјесеца и складиштиће 750 милиона кубика гаса, умјесто садашњих 350, чиме ће Србија и у најхладнијим данима моћи да покрије потребе за гасом. Дневно ће бити утискивано око 10 милиона кубика гаса.
Политика наводи да је, уколико буде више гаса, у плану градња складишта у Итебеју, капацитета око милијарду кубика и још једног код Панчева.
Овај гас искористио би се за изградњу гасних електрана у Београду, Нишу и Панчеву.
Власник гасовода је српско-руска фирма Гастранс, која финансира пројекат, док је руска компанија ИДЦ добила посао на тендеру за извођење радова, а велики број домаћих компанија добиће посао преко њих и Србијагаса, подсјећа Политика.