Бенонов адут на Балкану: Може ли Српска да "протресе" европске изборе?
Према незваничним сазнањима, српски члан Предсједништва БиХ и лидер Савеза независних социјалдемократа Милорад Додик требало би у наредним мјесецима да се састане са европским политичарима - премијером Мађарске Виктором Орбаном и министром унутрашњих послова Италије и лидером "Лиге" Матеом Салвинијем, како би разговарали о начинима за успостављање "блиске сарадње".
Додик је, наводи лист "Данас", у контакту и са Стивом Беноном, главним стратегом кампање предсједника САД Доналда Трампа и покретачем тинк-тенка "Покрет". Бенон, наводно, жели да Додикова партија буде дио "Покрета".
Како за Спутњик оцјењује историчар и политички аналитичар Драгомир Анђелковић, оно што је заједничко Орбану, Салвинију, Додику и многим другим европским лидерима, јесу суверенизам и блискост националним вриједностима и то не у негативном смислу, већ у смислу поштовања сопствене традиције и сопственог наслијеђа.
- Штавише, у многим европским круговима Додик се препознаје као неко ко је први на велику сцену вратио такве вриједности, много прије него што је такав покрет почео да добија озбиљнији замах у Европској унији. Оно што је слично свим тим лидерима, али и америчком предсједнику Трампу, јесте жеља да се сопствене државе ојачају и да не робују било каквим мондијалистичким конструкцијама, већ да буду у функцији нације и грађана - објашњава Анђелковић.
Анђелковић вјерује да је врло реално да се успостави озбиљна сарадња Додиковог СНСД-а и партија и покрета које предводе Салвини, Орбан и Стив Бенон.
- Не треба заборавити да је српска дијаспора врло бројна у Европској унији, многи грађани српске националности су држављани земаља ЕУ и имају право гласа. Такође, многи од тих људи врло често, без обзира на то да ли су из Србије, Црне Горе или Републике Српске, у Додику виде некога ко је оличење националних вриједности и националног курса. Због тога његов став може битно да усмјери гласачка опредјељења српске дијаспоре и тога су врло свјесни представници суверенистичких снага у Европској унији који се сада боре за сваки глас - указује Анђелковић.
На питање да ли би Додикова сарадња са Орбаном, Салвинијем и Беноном помогла да СНСД постане видљивији на европској политичкој сцени и да ли би такав потез ојачао његове позиције у самој БиХ, Анђелковић каже да су позиције Милорада Додика већ битно јаче него раније.
- Многи политичари у европским земљама препознају у Републици Српској тај суверенистички замах којем они сада прилазе, а Додика у тим круговима доживљавају као аутентичног заступника националних вриједности на Балкану, некога ко им је најближи у погледу поштовања хришћанског наслијеђа и традиција националне државе. Са друге стране, Трампова побједа у Америци смањила је утицај мондијалистичких кругова, који, иако у самој САД воде рат против Трампа, сада имају мањи потенцијал да у Европи воде ратове против лидера као што је Додик. Дакле, његова позиција је већ јача, а мислим да ће знатно ојачати у овом периоду пред изборе за Европски парламент, а и након њих уколико те снаге постигну значајнији резултат као што се очекује - сматра Анђелковић.
Коментаришући могућност да дио "Покрета" Стива Бенона, поред СНСД-а, буде и Хрватско-демократска заједница БиХ, коју предводи Драган Човић, Драгомир Анђелковић каже да је то питање хришћанске солидарности.
- Бенон врло држи до тога да је Европа хришћански утемељена, да њена традиција датира из неких минулих времена и да се не може све свести на постмодерне мондијалистичке вриједности. У таквом контексту битна му је сарадња са наглашено хришћански оријентисаном странком Хрвата у БиХ и са Додиковом странком која је свакако одраз национално-суверенистичког опредјељења. Свакако да тако нешто може да ојача положај Срба и Хрвата у Босни и Херцеговини, али и генерално - оцјењује Анђелковић.
Са друге стране, додаје саговорник Спутњика, такав курс СНСД-а битан је за јачање веза са Џоном Болтоном, Трампом и представницима врло утицајних евангелистичких и других протестантских деноминација у Сједињеним Америчким Државама, које су од великог значаја за Трампа.
- Повезивање са конзервативним, хришћанским црквама у Америци може битно да ојача позицију и Републике Српске и самог Додика - закључује Драгомир Анђелковић.
Како је најављено, оснивачка скупштина Беноновог "Покрета" биће одржана у марту, а један од циљева те организације је окупљање десних снага у трци за добијање мандата на мајским изборима за Европски парламент.