latinica  ћирилица
27/06/2018 |  18:01 ⇒ 28/06/2018 | 07:40 | Аутор: РТРС

Додик: Иванић се отворено ставио у функцију одбране Британаца

Још се воде полемике о доласку Британаца у БиХ. Док власт у Републици Српској упозорава да је британским обавјештајцима циљ дестабилизација и мијешање у изборни процес, опозиција заступа ставове Британске амбасаде у БиХ.

Након што је синоћ за АТВ Младен Иванић рекао да му је прича о британским војницима "смијешна" и да не може да схвати због чега се "моћни" СНСД плаши 40 војника – није се дуго чекало на одговор Милорада Додика који је Иванићу поручио да се отворено ставио у функцију одбране Британаца.

Обавјештајно-медијска операција чији је циљ сузбијање наводног "малигног" руског утицаја у БиХ, компромитација Милорада Додика и окретање БиХ ка НАТО-у, иако је добила потврду у писању британског "Тајмса", за Младена Иванића је смијешна, јер се, како каже, власт у Српској плаши избора и народа.

За све тражи доказе, а уколико добије потврду да је циљ изазивање хаоса у Републици Српској и да су у томе имали помоћ српских представника у заједничким институцијама, спреман је посегнути за смјенама.

"Јадна би била Република Српска, када би њу могло промијенити 40 војника. Ја просто не могу да схватим да тај моћни СНСД, који толико вјерује у своју снагу и историјску улогу, да се плаши 40 војника", каже Иванић.

Предсједника Републике Српске Милорада Додика не чуди Иванићева одбрана Британаца, јер, како каже, у БиХ и долазе због њега и његових "полтрона", да лакше добију верификацију од народа на предстојећим изборима.

Иванића подсјећа да су у БиХ дошли британски специјалци за прислушкивање, а не обични војници, како их Иванић жели представити.

"Јасно је да је он као члан Предсједништва БиХ пропустио да одговори како је могуће да надлежни не проговоре ниједну ријеч о доласку Британаца. БиХ је суверена и ваљда би неко за тако нешто морао да затражи сагласност органа БиХ. Он се, наравно, није сјетио да се упита одакле право Британцима да сами убацују и повлаче војнике у БиХ, кад год то хоће", рекао је Додик.

Иванић каже да ако је то тачно - да би о томе требало да расправљају амбасадори Савјета за спровођење мира. Додик га подсјећа да је наредна сједница ПИК-а тек након избора.

"Сада иде и корак даље, па ту причу пребацује на Савјет за спровођење мира, који ће одржати сједницу након избора. То је опет једна од подвала својствена Иванићу и зато је синоћ причао и износио измишљотине", додаје Додик.

СНСД-ов Сташа Кошарац је изјавио да се Иванић током протекле три године никада у Сарајеву није супротставио унитаристичкој политици Бакира Изетбеговића, већ је заступао интересе странаца.

"ОБА је под потпуном контролом Бакира Изетбеговића и странаца, а Иванић има инсталиране своје кадрове у ОБА-и који раде за странце", каже Кошарац.

Шта је стварни циљ најављеног доласка 40 британских обавјештајаца у БиХ? Шта ће извиђати и кога прислушкивати, питања су на која већ мјесец дана струка и политика у БиХ дају опречне одговоре.

Британска амбасада у БиХ је покушала да мисију британских обавјештајаца замаскира причом о мањој, извићачкој јединици, чији долазак није усмјерен против Русије, али је демантована од министра одбране Велике Британије који је на састанку челника НАТО-а у Бриселу прецизно одредио задатке британског особља које долази у БиХ.

Због наводног руског "малигног" утицаја у БиХ, забринута је и Морин Кормак, оптуживши Русију да је више фокусирана на нестабилност и спречавање напретка БиХ.

Америчку амбасадорку одмах је демантовао руски амбасадор Петар Иванцов, изразивши чуђење што су САД за платформу постављања претензија изабрали локалне медије, а не формат ПИК-а.