Додик и Цвијановићева у Бечу са привредницима и представницима Срба (ФОТО)
Присуствовали су и "Српском фесту", који се први пут одржава у том граду. Истакнут је значај окупљања српске заједнице и културно-умјетничких друштава, јер се на тај начин чува српски језик и идентитет.
Делегација Српске присуствовала је и "Мулти-култи фесту" у Леоберсдорфу.
- Очување српског језика, традиције и културе важно је за опстанак српског народа, рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик. Институције Републике Српске остварују добру сарадњу са удружењима Срба у иностранству, поручили су званичници.
- Да чувамо идентитет, да не одустајемо од језика и писма и све оно што чини идентитетом српски народ. Прошли смо сатанизације, стављани на енгативну страну перцепицје - истиче предсједник Српске.
- Увијек наглашавам дијаспори да нема потребе да било ко из Српске тражи помоћ дијаспори, сад ми помажемо, удружењима, цркви, да би они могли да раде на очувању језика, идентитета, традиције - поручује премијерка Српске Жељка Цвијановић.
Као један од важних пројеката за очување језика, на иницијативу предсједника и премијерке Српске, недавно је покренут пројекат "Његујмо српски језик", који у Аустрији спроводи представништво Српске у Бечу, а финаснира Влада Републике Српске.
- Ми посећујемо српске клубове да видимо колико има заинтересоване дјеце да уче српски језик, мислим да ћемо ускоро имати резултате и почети са пројектом - наводи Младен Филиповић, шеф Представништва Републике Српске у Бечу.
- Српски језик је потезима покушан да буде минимизиран потезима међународне заједнице, али он је важан, ми не прихватамо босански. Зато је важно да људи овде уче и знају - поручио је Додик.
Први пут у Бечу, у 10. округу одржан је "Српски фест", у организацији културно-умјетничког друштва "Стеван Мокрањац" из Беча, који ове године слави двије деценије постојања.
И Леоберсдорф надомак Беча био је у знаку дијаспоре. "Мулти-култи фест" окупио је бројна српска културно-умјетничка друштва, али и других нација.
Окупили су се из земаља бивше Југославије, али и Мексика, Парагваја, Бугарске, Хрватске.
Ова манифестација већ 12 година окупља српска културно-умјетничка друштва, поријеклом из земаља бивше Југославије.